Czy można zdobyć fundusze strukturalne na konserwację zabytków i w jakim zakresie?

Magdalena Kosewska
opublikowano: 20-02-2004, 00:00

W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego można uzyskać dofinansowanie realizacji projektów z zakresu turystyki i kultury (Działanie 1.4. Rozwój Turystyki i Kultury). Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację inwestycyjną m.in. na realizację projektów związanych z rewitalizacją historycznych i przemysłowych budynków i ich otoczenia, a także przystosowania ich na cele kulturalne i turystyczne, jak również na adaptację zabytków i architektury w celu promocji turystycznej regionu. Wartość inwestycji kwalifikujących się do uzyskania wsparcia finansowego musi jednak przekraczać 1 mln EUR, z ewentualnymi wyjątkami projektów o regionalnym lub krajowym zasięgu oddziaływania.

Beneficjentami pomocy nie mogą być jednak przedsiębiorcy. Wsparcie jest przeznaczone m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego oraz związków tych jednostek, regionalnych organizacji turystycznych działających na zasadzie non-profit, fundacji lub stowarzyszeń. Do refundacji kwalifikują się zarówno koszty prac przygotowawczych, jak również wydatki poniesione na prace inwestycyjne.

Autor jest konsultantem w Dziale Doradztwa Europejskiego Ernst &Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kosewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu