Czytasz dzięki

Czy ufasz swojemu ochroniarzowi?

  • Materiał partnera
opublikowano: 07-06-2020, 22:00

Rozwój techniki sprawia, że system tworzony przez oprogramowanie, łączność i zarządzanie danymi zapewnia lepszy nadzór nad bezpieczeństwem miejsc niż człowiek. Potwierdzają to wdrożenia WinGuard X4.

W początkowych założeniach systemy zarządzania bezpieczeństwem obiektów klasy PSIM (Physical Security Information Management) nie miały wyręczać pracowników ochrony, lecz ich wspierać. Jednak lata rozwoju i ciągłego poszerzania funkcji doprowadziły do sytuacji, w której systemy te w praktyce zapewniają obiektom skuteczniejszy monitoring i bezpieczeństwo niż człowiek.

WinGuard jest oprogramowaniem służącym do zarządzania procesem
bezpieczeństwa. Dzięki możliwości raportowania zdarzeń, także na urządzenia
mobilne, umożliwia centralne zarządzanie wieloma obiektami oraz porządkowanie
obowiązujących w określonym obiekcie procedur, co przekłada się na
optymalizację kosztów.
Zobacz więcej

WIELE MOŻLIWOŚCI:

WinGuard jest oprogramowaniem służącym do zarządzania procesem bezpieczeństwa. Dzięki możliwości raportowania zdarzeń, także na urządzenia mobilne, umożliwia centralne zarządzanie wieloma obiektami oraz porządkowanie obowiązujących w określonym obiekcie procedur, co przekłada się na optymalizację kosztów. Fot. ARC

Zintegrowane bezpieczeństwo

— Duże zainteresowanie nową wersją WinGuard X4 wynika z możliwości regulowania przepływu osób w obiekcie czy wjazdu samochodów na jego teren. Zdalna obsługa bram wjazdowych i szlabanów, automatyczna kontrola wjazdu na podstawie uprawnionych tablic rejestracyjnych, koloru lub marki pojazdu, zdalna obsługa systemu sygnalizacji włamania i napadu, łącznie z powiadomieniem grupy interwencyjnej, zwiększają poziom bezpieczeństwa. System ma zdolność raportowania zdarzeń, także na urządzenia mobilne, i daje użytkownikom możliwość centralnego zarządzania wieloma obiektami oraz porządkowania obowiązujących tam procedur — mówi Artur Hejdysz, prezes C&CPartners, dostawcy zintegrowanych systemów bezpieczeństwa, reprezentujący WinGuard na rynku polskim.

System WinGuard X4 jest oprogramowaniem służącym do zarządzania procesem bezpieczeństwa. Dzięki technologicznej otwartości ma zdolność integrowania się z dotychczas użytkowanymi technologiami bezpieczeństwa, a także z systemami przemysłowymi, automatyką budynkową czy komunikacją. WinGuard X4 to produkt Advancis Software GmbH, niemieckiego dostawcy, który szczyci się ponad 1,5 tys. wdrożeniami rozwiązania, które zostały zrealizowane w ponad 70 krajach świata, w tym w Polsce.

Oszczędności na ochronie

Wśród funkcji nowego systemu na uwagę zasługuje możliwość zarządzania bieżącą eksploatacją obiektów, a także kontrola klimatyzacji realizowana na podstawie z góry określonego harmonogramu czy zarządzanie kalendarzem konserwacji i przeglądów, np. gaśnic. WinGuard X4 integruje elementy także spoza obszaru bezpieczeństwa.

— Zastosowanie wszystkich funkcji tego rozwiązania skutkuje ograniczeniem odpowiedzialności, które dotychczas powierzano i wciąż na dużą skalę powierza się ludziom — tłumaczy Artur Hejdysz i podkreśla, że jakość wdrożeń systemu gwarantują certyfikowani partnerzy technologiczni, którzy potrafią dopasować rozwiązania do indywidualnych potrzeb nabywcy.

Dostawcy zintegrowanych systemów bezpieczeństwa klasy PSIM+ podtrzymują wyjściowe założeniai wciąż podkreślają, że wyręczanie ludzi nie było i nadal nie jest dla nich priorytetem. Celem jest coraz wyższy poziom bezpieczeństwa obiektów. Skuteczniejsza ochrona jest możliwa obecnie przez centralizację zarządzania informacjami pozyskiwanymi ze wszystkich systemów zabezpieczeń technicznych zainstalowanych na chronionym obiekcie. Nowoczesna technologia monitoringu wizyjnego i detekcji niepożądanych zdarzeń podwyższa skuteczność zdalnej kontroli obiektu i zarazem umożliwia natychmiastową reakcję ze strony kontrolerów systemu, pracujących w trybie 24/7/365. System PSIM+ uniemożliwia nie tylko wejście na obiekt niepowołanych osób, ale też ogranicza koszty ochrony, których zdecydowaną większość pochłania stała obecność w obiektach wyspecjalizowanych pracowników ochrony.

— Wdrożenia systemu w Polsce dowodzą, że jego użytkownicy w krótkim czasie obniżają ogólne koszty ochrony. Skala oszczędności w tym zakresie może sięgać kilkudziesięciu procent w ciągu roku — przekonuje prezes C&C Partners.

Czy system może w pełni zastąpić pracowników ochrony?

— W wielu wypadkach tak, w pozostałych system będzie uzupełnieniem fizycznej ochrony — odpowiada Artur Hejdysz.

Rozwiązanie na czasy epidemii

W dobie epidemii wartością jest wychwytywanie symptomów zakażenia patogenem. System zabezpieczenia obiektu wyposażony w inteligentne kamery ma zdolność rejestracji temperatury ciała z odległości 3–5 metrów. Kamera z przetwornikiem termicznym i czujnikiem optycznym umożliwia detekcję twarzy i sylwetki, nawet gdyby w polu monitoringu znalazło się jednocześnie aż 16 osób, a także przypisuje temperaturę do sylwetki każdej z osób w polu monitoringu wizyjnego. Pomiar jest dokonywany szybko, charakteryzuje się precyzją. System PSIM+ umożliwia wyświetlenie na monitorze sugerowanej procedury postępowania, np. zablokowanie bramki.

Ta funkcja systemu przyciąga szczególną uwagę w dobie walki z koronawirusem. Pracownicy ochrony nadal odgrywają kluczową rolę w ochronie obiektów. Ich pozycję wzmacnia to, że wiele naruszeń procedur i bezpieczeństwa pociąga za sobą konieczność ich interwencji. Jednak rosnąca rola technologii powoduje, że pracowników ochrony stopniowo ubywa, a mimo to poziom zabezpieczeń wzrasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POL, Partnerem publikacji jest C&C Partners

Polecane