d

Jacek Zalewski
opublikowano: 28-05-2002, 00:00

A czemu tylko budowlanych?!

Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do komisji wniesiony przez posłów SLD projekt ustawy o gwarancji płatności budowlanych. Jej celem jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk, polegających na powszechnym i permanentnym uchylaniu się inwestorów od terminowego regulowania płatności. Praktyki te powodują narastanie zatorów płatniczych, uniemożliwiających funkcjonowanie przedsiębiorstw budowlanych i prowadzących do utraty ich płynności finansowej. Zjawisko to jest szczególnie groźne w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, dla których konieczność kredytowania nieuczciwego kontrahenta często równa się z bankructwem.

Autorzy projektu chcieliby, aby wykonawca robót budowlanych mógł w każdym czasie żądać od zamawiającego — pod rygorem natychmiastowego wstrzymania się od wykonywania prac — gwarancji do wysokości ewentualnego roszczenia, powiększonego o 10 proc. Brak gwarancji uprawniałby wykonawcę do żądania wynagrodzenia na podstawie art. 639 kodeksu cywilnego. Jako najbardziej skuteczne formy zabezpieczenia wskazuje się gwarancje i poręczenia bankowe, a także poręczenia Skarbu Państwa. Ustaleniem warunków udzielania gwarancji budowlanych przez banki miałaby się zająć Komisja Nadzoru Bankowego.

Projekt należy do kategorii równie słusznych intencyjnie, co szkodliwych legislacyjnie. Takie wycinkowe ustawy tylko zaśmiecają system prawny. Ratio legis projektu polega wyłącznie na tym, że sejmowe lobby budowlańców — z działaczem związkowym Zbigniewem Janowskim i prezesem J.W. Construction Barbarą Blidą na czele — zebrało podpisy kilkunastu klubowych kolegów. Natychmiast wypada zapytać: A INNE BRANŻE?! Co, w nich zatory płatnicze nie występują?! Za chwilę ustawi się kolejka kilkudziesięciu podobnych, cząstkowych inicjatyw legislacyjnych. Biedna ta branża, która w poselskim gronie akurat nie znajdzie adwokatów z odpowiednią siłą przebicia...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu