Dane o CPI i inflacji podkreślają siłę kanadyjskiej gospodarki

opublikowano: 20-07-2018, 15:04

Gospodarka Kanady w drugim kwartale 2018 r. rosła w siłę. Inflacja i sprzedaż detaliczna odnotowały wzrosty, które przebiły oczekiwania ekonomistów.

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) zanotował w czerwcu roczne tempo wzrostu na poziomie 2,5 proc., co jest najwyższą dynamiką liczoną rok do roku od 2012 r., wynika z danych Statistics Canada. Tymczasem mediana oczekiwań ekonomistów zakładała wzrost rzędu 2,3 proc. Według statystyków krajowi sprzedawcy odnotowali w maju 2-procentowy wzrost sprzedaży.

Inflacja bazowa – postrzegana przez decydentów jako lepsza miara podstawowych tendencji inflacyjnych - podniosła się nieznacznie w czerwcu do średnio 1,97 proc. z 1,93 proc. w maju.

Dane o sprzedaży detalicznej w dużej mierze odzwierciedlają z kolei wzrost przychodów w salonach dealerskich i stacjach benzynowych, ale nawet z wyłączeniem samochodów, dane znacznie wyprzedziły oczekiwania ekonomistów. Sprzedaż z wyłączeniem dilerów samochodowych wzrosła o 1,4 proc., w porównaniu do oczekiwań ekonomistów na poziomie 0,5 proc.

Tak wysoka dynamika była związana z wolumenem, a sprzedaż wzrosła o 2 procent po uwzględnieniu zmian cen.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o CPI i inflacji podkreślają siłę kanadyjskiej gospodarki