Dania rusza z pierwszymi zielonymi obligacjami

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-12-2021, 11:59

Na początku przyszłego roku Dania zamierza wyemitować swoje pierwsze „zielone” obligacje. Pozyskane środki mają sfinansować realizację celu jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej i zrównoważona gospodarka, informuje Reuters.

fot. Vincent Mundy/Bloomberg

Zgodnie z komunikatem Banku Danii, zielone obligacje będą papierami o 10-letnim terminie zapadalności i z zerowym kuponem. Wyemitowane mają być 19 stycznia 2022 r., a wykupione 15 listopada 2031 r. Na razie nie ujawniono wartości emisji, choć pojawiły się spekulacje, że w grę wchodzić może relatywnie niewielka kwota, do 10-12 mld DKK (do 1,82 mld USD).

Dania jest jednym z liderów transformacji energetycznej, przodując przede wszystkim w energetyce wiatrowej. Kraj przyjął za cel redukcję emisji gazów cieplarnianych o 70 proc. do 2030 r. w porównaniu z jej poziomem z 1990 r.

Dzięki zielonym obligacjom rząd duński oferuje produkt, na który jest duży popyt wśród inwestorów i który może wspierać szeroką i dobrze zdywersyfikowaną bazę inwestorów – napisała w oświadczeniu wiceprezes banku centralnego, Signe Krogstrup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane