Danske Bank: jest przestrzeń do dalszych obniżek, chociaż jest kilka argumentów przeciw

Internet Securities
29-03-2006, 14:05

Istnieje jeszcze przestrzeń do ewentualnych obniżek stóp procentowych, ale Narodowy Bank Polski (NBP) ma kilka powodów – m.in. ostatnie osłabienie złotego – które mogą zahamować łagodzenie polityki monetarnej, uważają ekonomiści Danske Bank.

Istnieje jeszcze przestrzeń do ewentualnych obniżek stóp procentowych, ale Narodowy Bank Polski (NBP) ma kilka powodów – m.in. ostatnie osłabienie złotego – które mogą zahamować łagodzenie polityki monetarnej, uważają ekonomiści Danske Bank.

„Inflacja w Polsce pozostaje niska i w najbliższym czasie nie widać jakiejkolwiek presji inflacyjnej, mimo widocznego przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Oceniamy, że w tym roku RPP zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 25 pb, ale jest kilka powodów, które mogą ją przyhamować” – napisał Danske Bank w raporcie.

Jednym z powodów jest, zdaniem Danske Bank, ostatnie osłabienie złotego.

„Oceniamy, że ostatnio coraz mniej analityków jest przekonany o tym, że polska waluta będzie kontynuować aprecjację” – czytamy w raporcie.

Kolejnym powodem, który może zahamować łagodzenie polityki monetarnej, jest, zdaniem Danske Banku, wzrost gospodarczy.

„Mimo, że nie ma na rynku żadnych znaków na ewentualne przegrzanie się gospodarki, utrzymujący się wzrost gospodarczy może wkrótce zwiększyć presję inflacyjną” – napisali ekonomiści.

Danske Bank zwraca również uwagę na niestabilną sytuację polityczną.

„A to oznacza, że w najbliższym czasie nie ma szans na gruntowne zmiany polityki gospodarczej” – czytamy w komunikacie.

Na koniec ekonomiści DB podkreślają, że globalna polityka monetarna w ostatnim czasie stała się bardziej restrykcyjna.

„Zarówno FED, jak i Europejski Bank Centralny zamierza kontynuować zacieśnianie polityki monetarnej, nawet Bank Japonii planuje podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku” – napisali ekonomiści Danske Bank.

W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami analityków. W tym roku RPP dwukrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 0,5 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie (od 1 marca) 4,00%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Danske Bank: jest przestrzeń do dalszych obniżek, chociaż jest kilka argumentów przeciw