Deficyt budżetowy Eurolandu spadł w 2004 roku do 2,7 proc. produktu brutto

(Marek Druś)
opublikowano: 18-03-2005, 12:41

Deficyt budżetowy Eurolandu spadł w 2004 roku do 2,7 proc. jego produktu brutto, poinformował w piątek Eurostat. W 2003 roku sięgał 2,8 proc. produktu brutto.

Deficyt budżetowy Eurolandu spadł w 2004 roku do 2,7 proc. jego produktu brutto, poinformował w piątek Eurostat. W 2003 roku sięgał 2,8 proc. produktu brutto.

Z danych Eurostatu wynika, że choć łączny deficyt budżetowy państw strefy euro spadł, to łączny dług publiczny wzrósł do 71,3 proc. produktu brutto z 70,4 proc. w 2003 roku.

Deficyty budżetowe Niemiec, Francji i Grecji przekroczyły w 2004 roku barierę 3 proc. PKB. Deficyt Włoch miał dokładnie taką wielkość. W przypadku Włoch i Grecji Eurostat zaznaczył, że nie był w stanie zweryfikować przedstawionych przez nie danych.

Największy deficyt budżetowy spośród krajów Eurolandu ma Grecja. Sięgnął on 6,1 proc., ale może zostać zweryfikowany w górę w związku z nierozliczeniem się jeszcze rządu tego kraju m.in. z przepływów środków wydanych na organizację Igrzysk Olimpijskich. Deficyty budżetowe Niemiec i Francji, dwóch największych gospodarek Eurolandu, wyniosły 3,7 proc. PKB.

Spośród dziesięciu nowych członków Unii Europejskiej pięć miało w 2004 roku deficyty budżetowe przekraczające barierę 3 proc. PKB. Są to: Polska, Węgry, Malta, Cypr i Słowacja.

MD, AFX

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane