Dell ma specjalne względy językowe

Mariusz Zielke
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Jeśli komputer — to tylko Della. Producent wygrywa kolejne przetargi w agencji. Dlaczego zawsze z kontrowersjami?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła w sierpniu przetarg na dostawę 1,6 tys. komputerów osobistych. Po kilku protestach i modyfikacjach specyfikacji przetarg wygrała firma Intertrading oferująca komputery marki Dell. Ta marka od lat wygrywa w agencji, czemu jednak zawsze konkursom towarzyszą kontrowersje (patrz ramka). Tym razem jest podobnie. ARiMR odrzuciła oferty kilku znanych firm z banalnego powodu — brak lub niepełne tłumaczenia dokumentów. No i posypały się protesty.

Na specjalnych papierach

Z przetargu wyrzucono m.in. takie firmy jak: ABG, Computerland i Emax. W przypadku ABG i Emaksu brakowało tłumaczeń certyfikatów ISO. Computerland nie załączył — jak twierdzi ARiMR — tłumaczenia certyfikatu Microsoftu.

„Oferta pod rygorem nieważności musi być napisana w języku polskim. Wszystkie dokumenty wchodzące w skład oferty sporządzone w językach obcych muszą być złożone wraz z tłumaczeniami na język polski” — argumentowała odrzucenie ofert ARiMR.

Przy okazji agencja nie potraktowała równo oferentów. Zwycięski Intertrading załączył do oferty kilka zrzutów ze stron internetowych Della jako uzupełnienie instrukcji użytkownika. Strony zamieszczono w języku angielskim, bez tłumaczeń. Sprawa równie banalna jak w przypadku certyfikatów. Jednak w tej sytuacji część pozostałych oferentów twierdzi, że brak tłumaczeń został potraktowany przez agencję jako pretekst do odrzucenia ofert, żeby wygrał Intertrading.

„W ofercie firmy Intertrading wszystkie certyfikaty są przetłumaczone na język polski, również strony internetowe z certyfikatem zgodności z Windows XP. Jedynie, dodatkowo zamieszczona na końcu oferty, instrukcja wyszukiwania sterowników zawiera oryginalne zrzuty ekranowe z serwisu Della. Serwis ten jest dostępny w języku angielskim, ale ma instrukcję obsługi napisaną po polsku” — broni swojej decyzji ARiMR.

Będzie musiała się bronić prawdopodobnie także w Urzędzie Zamówień Publicznych.

Stare oskarżenia

Agencja odrzuca też zarzuty o świadome preferowanie komputerów marki Dell, które pojawiały się we wcześniejszych przetargach.

„Firma Intertrading została wybrana przez komisję przetargową, ponieważ spełniła wszystkie formalne wymagania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a proponowany przez nią sprzęt firmy Dell spełnia profesjonalne wymagania techniczne. W związku z tym, niezależnie od wcześniejszych postępowań, członkowie komisji przetargowej, którzy oceniali wszystkie oferty zgłoszone na ten przetarg, przyznali ofercie firmy Intertrading największą liczbę punktów” — podkreśla ARiMR.

Mimo prób nie udało nam się uzyskać komentarza od firm Dell i Intertrading.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu