Departament Stanu nie odnowi kontraktu z Blackwater

PAP
opublikowano: 31-01-2009, 11:24

Departament Stanu USA powiadomił firmę ochroniarską Blackwater, wsławioną oskarżeniami o zabicie Irakijczyków, że nie odnowi z nią kontraktu na ochranianie dyplomatów amerykańskich w Iraku.

Informację tę podała w piątek agencja Reutera. Decyzja nie była niespodzianką, bo dzień wcześniej o nieprzedłużaniu kontraktu z firmą powiadomił rząd w Bagdadzie.

Blackwater z siedzibą w Północnej Karolinie jest jedną z najbardziej renomowanych wśród kilkudziesięciu prywatnych firm ochroniarskich działających w Iraku i jedną z trzech zatrudnianych formalnie przez Departament Stanu USA. Jak chlubi się firma, w Iraku nie zginął ani jeden z ochranianych przez nią Amerykanów.

Blackwater obwiniany jest natomiast o strzelanie do irackich cywili. W Stanach Zjednoczonych toczy się obecnie proces pięciu pracowników firmy w związku ze strzelaniną z września 2007 roku, w której zginęło 17 Irakijczyków.

Śledztwo przeprowadzone przez władze Iraku jednoznacznie określało zdarzenie jako morderstwo z premedytacją. Wykazano, że do strzelaniny doszło bez przyczyny, a wśród ofiar były dzieci. Zdaniem firmy Blackwater jej pracownicy wynajęci do ochrony amerykańskich dyplomatów działali w obronie własnej, gdy otworzyli ogień w czasie napaści rebeliantów.

Po incydencie iracki rząd pozbawił immunitetu wszystkie działające w Iraku zagraniczne firmy ochroniarskie i podporządkował je irackiemu prawu.
Decyzja Departamentu Stanu będzie mieć praktyczny skutek w maju, gdy wygasa obecnie obowiązujący kontrakt na usługi Blackwater w Iraku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane