Deprymujący finisz lipca na Wall Street

WST
31-07-2008, 22:11

Ostatnia sesja lipca na amerykańskich giełdach nie dała powodów do radości inwestorom w portfelach których są akcje przedstawicieli tradycyjnych sektorów gospodarki. Znacznie lepiej wiodło się udziałowcom spółek technologicznych, choć i w tym segmencie na finiszu wskaźniki zeszły poniżej środowego zamknięcia.

Ostatecznie wskaźnik DJ opadł o 1,78 proc. Indeks S&P500 stracił 1,31 proc. zaś Nasdaq Composite utracił 0,18 proc.

Mieszane dane ponownie napłynęły z gospodarki, zaciemniając obraz faktycznego jej stanu. Dynamika wzrostu PKB w drugim kwartale, według wstępnych szacunków, wyniosła 1,9 proc., co biorąc pod uwagę recesyjne spekulacje, powinno zostać przyjęte ze zrozumieniem mimo nieco wyższych oczekiwań ekonomistów, sięgających 2,3 proc. Część graczy poczuła się jednak mocno rozczarowana gdyż Departament Handlu zrewidował w dół dane za wcześniejsze kwartały Na to nałożyły się fatalne informacje z rynku pracy.

Liczba nowych bezrobotnych wzrosła w minionym tygodniu do 448 tys. podczas gdy specjaliści oczekiwali spadku wskaźnika z 406 do 385 tys. Oba wskaźniki podziałały niestety stymulująco na stronę podażową, spychając indeks Dow Jones pod kreskę. Opublikowane już w trakcie sesji dane o wskaźnikach aktywności sektora wytwórczego w rejonie Chicago i aktywności przemysłowej w okręgu Milwaukee nie zdołały odmienić trendu na NYSE, choć były zdecydowanie lepsze od projekcji.

W prestiżowej średniej DJ, gracze dyskontowali „słabe” rezultaty kwartalne Exxon Mobil. Rekordowy zysk wysokości 11,7 mld USD, zrealizowany mimo spadku wydobycia, rozczarował analityków, którzy liczyli na co najmniej 13 mld. Dodatkowo, swoją dłoń do przeceny akcji potentata paliwowego przyłożyła ropa, która zakończyła dzień spadkiem o 2,1 proc.

Na wartości tracili również tacy giganci jak Boeing, Caterpillar oraz Walt Disney. Ostra przecena stała się udziałem MastreCard, drugiego na świecie wydawcy kart płatniczych. Firma odnotowała stratę m.in. z powodu kosztów procesowych.

Silnie z kolei drożały papiery Washington Mutual. Kurs momentami zwyżkował o ponad 20 proc. po informacji o sprzedaży 6 proc. udziałów w tej instytucji finansowej.

W sektorze zaawansowanych technologii udany dzień zaliczyły walory Motoroli. Największy amerykański producent telefonów komórkowych zaskoczył nieoczekiwanym zyskiem w drugim kwartale, wobec straty sprzed roku. Notowania rosły najmocniej od czterech lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deprymujący finisz lipca na Wall Street