Detaliczne ceny paliw mogą spaść o ponad 10 gr/ l w przyszłym tygodniu

ISB
opublikowano: 25-07-2008, 15:29

Mimo kolejnych obniżek cen na rynku hurtowym skala zmian na rynku detalicznym jest na razie niewielka. Należy mieć nadzieję, że niższe ceny w hurcie skłonią już wkrótce właścicieli stacji do  obniżek cen. Możliwy wydaje się spadek cen benzyn i oleju napędowego od  dziesięciu do kilkunastu groszy na litrze, podało Biuro Maklerskie Reflex w  raporcie tygodniowym.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex

Informacje o planowanym ogólnonarodowym strajku pracowników sektora naftowego w Brazylii, groźby ataków na główne rurociągi w Nigerii oraz upływające pod koniec przyszłego tygodnia ultimatum w sprawie odpowiedzi Iranu na kwestię wstrzymania wzbogacania uranu powinny dodać trochę geopolityki do czynników determinujących ruchy cen w ostatnich dniach.

W tym tygodniu korekcie cen ropy w dół sprzyjał brany pod uwagę właśnie teraz fakt utrzymywania się niskiego poziomu popytu na ropę w USA. Konsumpcja ropy w USA jest od kilku miesięcy niższa średnio 2% niż rok temu, natomiast długoterminowe fundamenty pozostają bez zmian. Skala spadku popytu na ropę w USA i krajach OECD jest dużo mniejsza niż tempo wzrostu popytu na ropę na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Po wyraźnych spadkach we wtorek i w środę do poziomu poniżej 125 $/bbl, czwartkowa sesja zakończyła się niewielkim wzrostem cen ropy. Rynek jest już skrajnie wyprzedany w kategoriach technicznych w związku z czym odreagowanie spadków cen jest jak najbardziej wskazane.

Na krajowym rynku hurtowym w okresie 18-25 lipca odnotowaliśmy kolejne obniżki cen paliw. Benzyna Eurosuper 95 potaniała od 125 do 145 PLN/1000 l, olej napędowy od 114 do 148 PLN/1000 l, a olej opałowy od 101 do 148 PLN/1000 l.

Mimo kolejnych z rzędu obniżek cen na rynku hurtowym skala zmian na rynku detalicznym jest niewielka. Średni spadek cen na stacjach w ostatnim tygodniu wyniósł 2 grosze na litrze w przypadku benzyny Eurosuper 95 i 3 grosze na litrze w przypadku oleju napędowego.

Należy mieć nadzieję, że niższe ceny na rynku hurtowym skłonią już wkrótce właścicieli stacji do obniżek cen. Na dzisiaj możliwy wydaje się spadek cen benzyn i oleju napędowego od 10 do kilkunastu groszy na litrze.

Niepokojące dla części kierowców mogą być zmiany cen LPG. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o pierwszych od dłuższego czasu podwyżkach. LPG podrożał wówczas jedynie na części stacji. W tym tygodniu średnia cena autogazu wzrosła o 7 groszy na litrze, do poziomu 2,22 zł/l.

Euro 95

Superplus 98

ON

LPG

PKN Orlen

bd.

bd.

bd.

bd.

St. Lotos

4,69

4,92

4,71

2,24

Koncerny

4,70

4,71

2,28

prywatni

4,69

4,85

4,70

2,21

średnia

4,69

4,86

4,70

2,22

(ISB/ Reflex)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Detaliczne ceny paliw mogą spaść o ponad 10 gr/ l w przyszłym tygodniu