Deutsche Bank: złoto przewartościowane nawet o 25 proc.

opublikowano: 05-10-2016, 15:04

Cena złota spadła poniżej 1300 USD za uncję po raz pierwszy od czerwca. Deutsche Bank uważa, że to może być początek jego przeceny.

W pierwszym półroczu złoto zdrożało najmocniej od prawie czterech dekad. Sprzyjały temu rekordowo niskie stopy procentowe i niepewność spowodowana wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA. Binky Chadha, globalny strateg Deutsche Banku uważa jednak, że zbliża się przecena złota.
 
- Tak, jak my to oceniamy, złoto wygląda na przewartościowane o 20 do 25 procent – powiedział.

Chadha argumentuje, że wynika to z odniesienia ceny złota do amerykańskiego dolara i globalnego wzrostu gospodarczego. Powiedział, że notowania złota były „ekstremalnie dobre” w pierwszym kwartale i to właśnie wtedy stało się przewartościowane. 

Strateg Deutsche Banku zwraca uwagę, że wzrost oczekiwania na podwyżkę stóp w USA i umocnienie dolara źle wróży notowaniom złota. Jego zdaniem, katalizatorem przeceny kruszcu może być jednak ożywienie globalnego wzrostu gospodarczego.

Złoto z grudniowych kontraktów notowane jest w czwartek po 1274,35 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Deutsche Bank: złoto przewartościowane nawet o 25 proc.