Deweloperzy budują na potęgę

  • Emil Górecki
opublikowano: 07-07-2014, 00:00

Oferta mieszkaniowa skokowo się zwiększa. Rośnie też nadzieja… na wyższe ceny.

Tak dużym optymizmem deweloperzy już dawno się nie wykazywali. Kilka dni temu Polski Związek Firm Deweloperskich przeprowadził badanie nastrojów, z którego wynikało, że jego członkowie spodziewają się wzrostu dostępności kredytów hipotecznych dla klientów, kredytów budowlanych dla firm, większej sprzedaży mieszkań i stabilnie rosnących cen lokali wprowadzanych do sprzedaży. Zadeklarowali też, że zamierzają rozpoczynać więcej inwestycji. Znaczna część z nich już to zrobiła.

— Z wstępnych danych po półroczu wynika, że właśnie minęliśmy moment równowagi. W Warszawie, Wrocławiu i Krakowie widzimy wyraźny wzrost oferty mieszkań. Wybór dla klientów rośnie, nawet mimo utrzymania wysokiej sprzedaży — mówi Katarzyna Kuniewicz, szefowa działu badań firmy Reas.

Liderem we wprowadzaniu nowych inwestycji jest Dom Development, który kilka kwartałów temu został zepchnięty z najwyższego stopnia podium przez Robyga. W pierwszej połowie roku do cennika dołączyło około 1,4 tys. lokali.

— W minionym kwartale zaobserwowaliśmy, że banki podnoszą marże, co przełożyłosię na wzrost kosztów kredytów hipotecznych. Udział zakupów z kredytem nie uległ jednak zmianie i wyniósł około 70 proc. To prawdopodobnie efekt utrzymujących się niskich stóp procentowych — mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. Czy wzrost oferty na rynku oznacza, że deweloperzy nie powinni liczyć na wyższe ceny? Niekoniecznie.

— Jeśli liczyć dane z kilku ostatnich kwartałów łącznie, nadal mamy wyższą liczbę mieszkań sprzedanych, niż wprowadzonych do oferty. Przez ostatnie lata rynek wstrzymywał się z rozpoczynaniem nowych inwestycji, czekając na odbicie cen od dołka. Teraz, kiedy to już się stało, deweloperzy powiększają ofertę — mówi Katarzyna Kuniewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Deweloperzy budują na potęgę