DiMicco: Trump ma rację, że nakłada cła

opublikowano: 02-03-2018, 13:00
aktualizacja: 02-03-2018, 13:03

Prezydent Donald Trump robi słusznie nakładając cła na import stali i aluminium, szczególnie z Chin, uważa Dan DiMicco, były prezes amerykańskiego koncernu stalowego Nucor.

- Twarda rzeczywistość dla większości krajowych producentów, w tym z branży stalowej, jest taka, że wojna handlowa toczy się już od 20 lat – powiedział DiMicco w CNBC. – I teraz jest pierwszy raz kiedy wstajemy i mówimy: Dosyć! Odpowiemy walką! – dodał.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W czwartek prezydent Donald Trump zapowiedział, że nałoży wysokie cła na import stali i aluminium. Wywołało to negatywną reakcję inwestorów na światowych rynkach akcji. 

DiNicco uważa, że rynki akcji zareagowały przesadnie. Zauważył, że na Wall Street inflacja to jeden z najpopularniejszych „straszaków”.

- Koszt stali ma mały udział w koszcie większości produktów – argumentował, wskazując iż mało prawdopodobny wzrost ceny tony stali o 100 USD miałby minimalny wpływ np. na cenę samochodu, na który idzie około tona metalu. 

- Mówimy o aucie droższym o 100-200 USD kiedy jego cena wynosi 20 tys. USD, czy nawet 80 tys. USD – zauważył DiNicco. – To nieistotne jeśli odnieść to do straszenia, którym zajmują się ludzie z Wall Street – dodał.

Były prezes Nucoru podkreślił, że Trump musi być twardy w stosunku do Chin, których wejście do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w 2001 roku przyspieszyło degrengoladę amerykańskiego przemysłu.

- Walczymy z nimi aby stosowali się do zasad, na które się zgodzili kiedy wchodzili do WTO, kiedy dostali permanentnie uprzywilejowany status wobec Stanów Zjednoczonych – powiedział DiNicco. – Oni oszukują. Kradną nasze IT. Oszukują na produktach. Subsydiują. Manipulują swoją walutą. Toczymy wojnę handlową i jesteśmy tymi, których zdziesiątkowano z tego powodu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu