DJ w końcu przebił skutecznie psychologiczną barierę

opublikowano: 28-02-2012, 22:05

W końcu się udało i indeks Dow Jones kończył dzień powyżej poziomu 13 tys. punktów, zyskując 0,18 proc. Bariera skutecznie padła po raz pierwszy od maja 2008 r.

Wskaźnik S&P500 rósł o 0,34 proc. zaś Nasdaq zwyżkował o 0,69 proc.

Po słabym początku, kiedy część wskaźników zeszła poniżej poziomów z poniedziałkowego zamknięcia, kolejne godziny sesji na Wall Street przyniosły odbicie i wzrosty. Zarówno początkowa przecena, jak i późniejsze odreagowanie to „zasługa” zaprezentowanych we wtorek danych makro.

Wpierw, jeszcze przed otwarciem handlu na rynku kasowym, opublikowane zostały odczyty o zamówieniach na dobra trwałego użytku i indeks cen rynku nieruchomości.

W obu przypadkach spadki okazały się większe niż zakładali analitycy. Szczególnie jeśli chodzi o zamówienia. W styczniu spadły one po raz pierwszy od czterech miesięcy, i co gorsze, aż o 4 proc. Specjaliści tymczasem oczekiwali co prawda spadku, ale jedynie o 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym.

Podobna skala spadku (tyle że w ujęciu rocznym) miała miejsce w przypadku cen nieruchomości w 20 największych amerykańskich metropoliach, ale tutaj eksperci byli przygotowani na dynamikę rzędu -3,6 proc.

Informacje te zmobilizowały do działania stronę podażową i pierwsza faza handlu na Wall Street miała nerwowy, po części spadkowy charakter.

Sytuacja uległa zmianie po półgodzinie handlu, kiedy to światło dzienne ujrzały dane o zaufaniu konsumentów i indeks Fed z Richmond. Okazały się nad wyraz optymistyczne w odbiorze i z miejsca dodały animuszu obozowi byków. Oba wskaźniki wzrosły i to znacznie mocniej niż zakładały projekcje.

Momentami o ponad 15 proc. rósł kurs akcji Office Depot. Druga w USA pod względem wielkości sieć artykułów biurowych pochwaliła się w końcu kwartalnym zyskiem, podczas gdy średnia prognoz analityków zakładała co najwyżej wyjście na „zero”.

W sektorze technologicznym czwartą sesję z rzędu drożały papiery Apple. Powody do zadowolenia mieli też udziałowcy Micron Technology. Firma odkupi od Intela udziały w dwóch zakładach produkujących wafle pod procesory.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane