Dlaczego krzywa wieża nie runęła w czasie trzęsień

  • DI
opublikowano: 13-05-2018, 22:00

Jedna z najsłynniejszych budowli na świecie jest przechylona od 800 lat.

Jedna z najsłynniejszych budowli na świecie jest przechylona od 800 lat. Zaczęła się odchylać od pionu tuż po rozpoczęciu budowy pod koniec XII w. — obecnie przechył ma 5 metrów. Według grupy 16 ekspertów, którzy pracowali pod kierunkiem profesora Camillo Nutiego, szefa katedry techniki budownictwa na wydziale architektury uniwersytetu Roma Tre, to przechył jest przyczyną tego, że 58-metrowa dzwonnica na Polu Cudów w Pizie przetrwała co najmniej cztery silne trzęsienia ziemi, jakie nastąpiły od końca XIII w. w tym rejonie Toskanii.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Tezę, że Krzywa Wieża ocalała dlatego, że jest krzywa, postawili specjaliści z uniwersytetów w Pizie, Chieti i Pescarze, a także z Bristolu i miasta Fuzhou w Chinach. Współpracował z nimi sejsmolog George Mylonakis. Eksperci postanowili znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego słynna budowla, której wznoszenie nawet przerwano z powodu przechyłu, stojąc na miękkim terenie, nie runęła podczas trzęsienia ziemi. Okazuje się, że gliniasta gleba jest jak budyń, który podlega znacznie gwałtowniejszym wstrząsom niż kamienista. W przypadku Krzywej Wieży jednak ocaliła ją „dynamiczna interakcja między terenem a konstrukcją” o wadze 15 tys. ton.

— Kiedy teren się rusza, budynek odpowiada ruchem osiowym. To tak, jakby pod nim znajdował się izolator sejsmiczny — powiedział profesor Camillo Nuti, tłumacząc, że dzięki temu budowla nie wchodzi w rezonans z ruchem terenu. Gdyby teren był kamienisty, runęłaby. Warunki glebowe „to bardzo szczęśliwy zbieg okoliczności” — podkreślił szef zespołu badawczego.

Duże zasługi w zatrzymaniu przechyłu Krzywej Wieży ma pochodzący z Polski inżynier i geotechnik — profesor Michele Jamiolkowski z Uniwersytetu w Turynie. W latach 1990–2001 był szefem międzynarodowej komisji ekspertów, która wzmocniła zabytek u podstawy. Po zakończeniu prac dał gwarancję na kilkaset lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy