DM BZ WBK: Mostostal Zabrze - kto jest właścicielem katowickiego biurowca?

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 15-01-2002, 09:47

Dotychczas nie było wątpliwości, że jest nim Business Center 2000, spółka zależna Mostostalu Zabrze. Tymczasem, wg. informacji Parkietu, prawa do spółki (wcześniej Wendler Budowa) rości sobie niemiecki przedsiębiorca Wolfagang Wendler. W 1998 sprzedał on udziały w swojej spółce Investplanowi.

Dotychczas nie było wątpliwości, że jest nim Business Center 2000, spółka zależna Mostostalu Zabrze. Tymczasem, wg. informacji Parkietu, prawa do spółki (wcześniej Wendler Budowa) rości sobie niemiecki przedsiębiorca Wolfagang Wendler. W 1998 sprzedał on udziały w swojej spółce Investplanowi. Ten rzekomo nie wywiązał się ze zobowiązań co skłoniło Wendlera do odstąpienia od umowy w sierpniu ub. r. Wg zarządu Mostostalu umowa zbycia przez Wendlera udziałów w jego spółce była bezwarunkowa. Mostostal wszedł w posiadanie BC 2000 w drodze przewłaszczenia udziałów na początku 2000 r.

Reprezentacyjny budynek klasy A w centrum Katowic o pow. ponad 50 tys. mkw. (Uni Centrum) już od dłuższego czasu jest przedmiotem specjalnej troski Mostostalu Zabrze. Spółka niejako z konieczności stała się developerem, przejmując za długi stawiającą go spółkę BC 2000. Jednocześnie zapowiedziano, że po dokończeniu inwestycji udziały w BC 2000 zostaną zbyte. Tymczasem, w celu pozyskania kredytów na sfinansowanie budowy biurowca, Mostostal zmuszony został do dokapitalizowania BC 2000. Szanse na zbycie udziałów w spółce są obecnie bardzo małe. Warunkiem byłoby pozyskanie atrakcyjnego portfela najemców tymczasem podaż powierzchni biurowej w Katowicach znacznie przekracza popyt a ceny po których zawierane są transakcje spadły w okolice 14 USD za mkw.

Arkadiusz Skowroń

DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZ WBK: Mostostal Zabrze - kto jest właścicielem katowickiego biurowca?