Do akcji lepiej podchodzić defensywnie

Oczekiwania podwyższonej zmienności i ryzyko powrotu przeceny każą zachować ostrożne podejście do globalnych rynków akcji, ocenia Peter Garnry z Saxo Banku.

Zobacz więcej

youtube.com

Główny indeks giełdy nowojorskiej S&P500, który od wrześniowego szczytu do grudniowego dołka spadł o 20,2 proc., wyczerpując definicję bessy, odbił od tamtego czasu o 12,3 proc. Tego odreagowania za dobrą monetę nie bierze jednak Peter Garnry, szef strategii rynku akcji w Saxo Banku. Inwestorzy powinni zachować ostrożność, ograniczając udział akcji w portfelach oraz koncentrując się na emitentach o defensywnej charakterystyce. Kiedy w przeszłości akcje kończyły rok przeceną, zwykle zapowiadało to pogłębienie wyprzedaży, tłumaczy specjalista duńskiej instytucji.

„Zarówno na rynku akcji, jak i w gospodarce realnej, cykl wchodzi w ostatnią fazę, więc stosunek oczekiwanego zysku do ryzyka nie jest atrakcyjny” – ocenia w strategii kwartalnej Saxo Banku Peter Garnry.

Według niego w obecnych warunkach udział akcji powinien wynosić około 30 proc., a portfele należy skupiać na tak odpornych na cykl koniunkturalny branżach jak podstawowe dobra konsumpcyjne czy ochrona zdrowia. W ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy S&P500 może równie dobrze wzrosnąć o 20 proc., jak i doświadczyć podobnej wielkości spadku, przewiduje specjalista. O tym, który scenariusz okaże się bliższy prawdzie, zdecydują między innymi polityka Fedu, relacje między USA i Chinami oraz reakcja Państwa Środka na spowolnienie gospodarcze.

„Niezależnie, w którą stronę podążą rynki, inwestorzy będą musieli przywyknąć do dużych wahań rynkowych” – wynika z raportu.

Spośród głównych rynków akcji według Petera Garnry’ego najlepsze perspektywy ma Japonia.  Wyceny spółek są niskie, potencjał zysków wysoki w stosunku do ponoszonego ryzyka, a do tego dochodzą szanse w postaci możliwego ożywienia w Chinach oraz perspektywy zakończenia wojny handlowej. Negatywne podejście Saxo Bank utrzymuje wobec większości rynków wschodzących, poza Brazylią. Jeśli gospodarka USA pozostanie silna, a Fed będzie musiał dalej podnosić stopy, będzie to oznaczało spore kłopoty dla rynków wschodzących, przynajmniej dla tych zadłużonych w dolarze.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu