Dobra passa metali szlachetnych

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 18-02-2021, 20:00

Minął już rok od początku panicznej wyprzedaży na światowych rynkach akcji i trzeba przyznać, że przez ten rok bardzo wiele się wydarzyło. Gospodarka światowa początkowo mocno ucierpiała, ale teraz wydaje się, że wychodzi już na prostą.

Szybkie i skuteczne działania najważniejszych banków centralnych i rządów, polegające m.in. na masowym dodruku pieniądza sprawiły, że tempo wzrostu PKB wraca na właściwe tory. W gospodarce możemy wymienić cztery główne fazy, tj. kryzys, depresję, ożywienie i rozkwit. Oczywiście ciężko precyzyjnie wskazać, kiedy zmienia się faza cyklu gospodarczego, ale obecnie można zakładać, że gospodarka powinna zmierzać z fazy ożywienia do fazy rozkwitu.

Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych warto brać pod uwagę w której fazie cyklu się znajdujemy. O ile oczywiście w krótkim terminie może nie ma to aż takiego znaczenia, to w dłuższym strategiczna alokacja portfela jest jednym z kluczowych czynników decydujących o sukcesie, bądź porażce. W fazie rozkwitu warto przynajmniej część portfela przeznaczyć na surowce.

Od początku 2021 r.surowce procykliczne, takie jak ropa, platyna, miedź, srebro, zachowują się bardzo dobrze i uważamy, że istnieją przesłanki do kontynuacji trendu wzrostowego w dłuższym terminie. Szczególnie podoba nam się srebro, na które poza czynnikami fundamentalnymi (wzrost zastosowania w fotowoltaice i przemyśle np. samochodowym) powinny wpływać również pozytywne zmiany prawne (regulacje Basel III).

Rynek srebra nie jest duży w stosunku do rynków akcji, czy bitcoina, co w przypadku wzmożenia napływów może spowodować ponadproporcjonalne zmiany notowań. Oczywiście z metalami przemysłowymi wiąże się większe ryzyko niż np. z inwestycją w złoto. Pogorszenie koniunktury gospodarczej jest obecnie jednym z głównych czynników ryzyka, ale miejmy nadzieję, że bezprecedensowy dodruk pieniądza pomoże gospodarce światowej w rozkwicie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Bebel, zarządzający w Quercus TFI

Polecane