Dobre wieści z Iraku wywołały wzrosty na Wall Street

07-04-2003, 17:35

Amerykańscy inwestorzy znów wierzą, że wojna z Irakiem nie będzie trwać długo. Przekonały ich o tym ostatnie doniesienia o zajęciu przez wojska koalicji kilku kompleksów budynków w Bagdadzie. Choć wojskowi zapowiadają, że to jeszcze nie ostateczna bitwa i że przed oddziałami nadal stoją trudne zadania, na NYSE i Nasdaq panują bardzo dobre nastroje.

Szybkość z jaką amerykańskie oddziały dotarły do Bagdadu oraz względna swoboda, z jaką poruszają się po jego ulicach, zostały odebrane przez światowe rynki jako zapowiedź szybkiego zakończenia wojny. Inwestorzy ruszyli do kupowania akcji. Było tak na największych europejskich giełdach. Jest tak także na Wall Street. Od rozpoczęcia sesji inicjatywę przejęli kupujący.

Popytem cieszą się akcje branży lotniczej, m.in. linii lotniczych. Inwestorzy pozbywali się ich wcześniej w obawie, że dalsze pogorszenie koniunktury na rynku przewozów pasażerskich spowoduje serię bankructw, podobnie jak to miało miejsce po 11 września 2001 roku. Obecnie, poza nadzieją na powrót pasażerów, pomaga im spadek cen ropy, który przełoży się na niższy koszt paliwa lotniczego. W poniedziałek idą wyraźnie w górę ceny papierów AMR (American Airlines), Delta Air Lines, Continental Airlines i Northwest Airlines.

Drożeją akcje producentów sprzętu lotniczego, m.in. Boeinga, General Electric i United Technologies. Dla pierwszego koniec złej koniunktury na rynku przewozów lotniczych oznacza szansę na sprzedaż większej liczby samolotów. Dla dwóch pozostałych, sprzedaż większej ilości silników odrzutowych do nich.

Największy wzrost kursu wśród blue chipów z NYSE notuje Alcoa. Największy na świecie koncern aluminiowy poinformował o większych niż oczekiwano zyskach w pierwszym kwartale.

Na rynku spółek technologicznych rośnie cena papierów Siebel Systems. Inwestorom nie przeszkadza, że producent oprogramowania dla biznesu poinformował o wyraźnym spadku kwartalnych zysków. Uznali prawdopodobnie, że przecena papierów spółki w czwartek i piątek była zbyt głęboka.

Drożeją akcje Micron Technology. To reakcja na wiadomość, że drugi na świecie producent chipów pamięci otrzyma prezent od Departamentu Handlu w postaci nałożenia taryf na importowane z Korei wyroby największego rywala, Hynix Semiconductor.

Rośnie cena papierów AOL Time Warner. Zdecydowało o tym podniesienie rekomendacji akcji największego na świecie koncernu medialnego przez analityków Morgan Stanley.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dobre wieści z Iraku wywołały wzrosty na Wall Street