Dobry budżet kluczem do badań

opublikowano: 18-09-2019, 22:00

Właściwe zaplanowanie wydatków na projekty B+R jest nie lada wyzwaniem dla firm.

Przedsiębiorcy, którzy inwestują w ryzykowne przedsięwzięcia badawcze, chętnie uczestniczą w dotacyjnym wyścigu. Skonstruowanie prawidłowego budżetu dla takich projektów nie jest jednak łatwym zadaniem.

— Aby koszty przedsięwzięć B+R mogły być uznane za kwalifikowane, powinny być poniesione w okresie od złożenia wniosku o dofinansowanie do momentu zakończenia projektu. Warto pamiętać, że regulamin konkursu może narzucać inne ograniczenia — mówi Magdalena Wolińska, menedżer w Crido.

Zwraca ona uwagę na obowiązujące przepisy dotyczące korzystania z funduszy unijnychi na powiązane z nimi regulacje.

— Ważne, aby przedsiębiorcy przestrzegali procedur zakupowych, które są konkurencyjne i przejrzyste. Już na etapie przygotowywania wniosku o dofinansowanie przyszli beneficjenci powinni skupić się na właściwym rozdzieleniu wydatków wynikających z projektu. Mogą liczyć na granty, które pokryją koszty wynagrodzeń osób zatrudnionych na umowę o pracę w spółce, która ubiega się o wsparcie. Istotna jest więc właściwa wycena kosztów związanych z pracownikami — zaznacza Magdalena Wolińska.

Dotacje pokryją również wydatki ponoszone na rzecz podwykonawców. Obejmują one koszty związane z zatrudnieniem osób na umowy cywilnoprawne i korzystaniem z laboratoriów, w których realizowanesą najbardziej skomplikowane części badań.

— Istotne jest, aby wspomniane nakłady na podwykonawstwo nie wskazywały, że zasoby zewnętrzne firmy są dla projektu ważniejsze niż jej własne — wyjaśnia Magdalena Wolińska.

Innowatorzy, którzy prowadzą projekty B+R, otrzymają też granty, które sfinansują wydatki na aparaturę i nabycie wartości niematerialnych i prawnych — niezbędnych do realizacji badań — a także koszty operacyjne.

— W zasadzie celem przedsięwzięć badawczych nie jest dotowanie zakupów. Dlatego w tej kategorii wydatków granty wesprą amortyzację i raty leasingowe, a także elementy prototypu, jeśli taki ma powstać w ramach projektu — zaznacza menedżer w Crido.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy