Dobry czas dla fuzji i przejęć

opublikowano: 06-10-2020, 22:00

Na krajowym rynku spory ruch. Inwestorzy nadrabiają zaległości z czasu lockdownu.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Jak wyglądał rynek M&A w III kw.
  • Ile zarobił najwięcej prywatny sprzedający, jaka była najwyższa transakcja z udziałem PE i VC
  • W których sektorach było najwięcej transakcji
  • Jakie były najciekawsze transakcje

Największa transakcja, jaką odnotowano na polskim rynku fuzji i przejęć w trzecim kwartale 2020 r. (wśród transakcji z ujawnioną ceną), przekroczyła 4,8 mld zł. Mowa o przejęciu aktywów Suez w Polsce przez Grupę Schwarz. W tym okresie Analitycy z firm Navigator Capital i Fordata doliczyli się 74 transakcji, czyli o 41 więcej niż w trzecim kwartale 2019 r. i — w ujęciu kwartalnym — najwięcej od pięciu lat. Dane zawarli w raporcie „M&A Index Poland” stworzonym na podstawie upublicznionych informacji.

Więcej transakcji

W opinii Alicji Kukli-Kowalskiej, dyrektora sprzedaży na rynkach EMEA w Fordacie, wpływ na tak duży przyrost transakcji miała finalizacja postępowań sprzed lockdownu. Specjalistka zauważa wzrost liczby prywatnych sprzedających, choć nie wiąże go wyłącznie z gospodarczymi efektami pandemii COVID-19.

„Trend restrukturyzacyjny może się zaostrzyć w przyszłym roku” — podaje w komentarzu do raportu.

W tej kategorii najwięcej zarobił przedsiębiorca, który za ponad 281 mln zł sprzedał PMP Group, produkującą maszyny papiernicze, fińskiej spółce Valmet. W kontekście sprzedaży udziałów w biznesach aktywność zwiększyły również fundusze private equity i venture capital. Tu najwięcej otrzymał fundusz Enterprise Investors, który sprzedał farmę wiatrowąSkoczykłody Polskiej Grupie Energetycznej (PGE) za 220 mln zł. Natomiast na zakupy zdecydowały się jedynie dwa podmioty — Tar Heel Capital nabył centrum stomatologii estetycznej Estetique, a Omikron Capital przejął ZAP-Mechanikę, zajmującą się obróbką metali. Wśród uczestników najciekawszych transakcji jest polski start-up Codewise założony w 2011 r. przez Roberta Gryna.

Spółkę z branży marketingu online przejął CentralNic, właścicielprywatnego rejestru domen gTLD, za 36 mln USD. Analitycy Navigator Capital i Fordata przypominają także jedną z najbardziej wyczekiwanych transakcji na rodzimym rynku — „podczas tegorocznych wakacji Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na jedną z najbardziej wyczekiwanych transakcji w Polsce, przejęcie Lotosu przez PKN Orlen”.

Stały układ

Karol Szykowny, dyrektor Navigator Capital, zaznacza, że spółki z sektora energetycznego w omawianym okresie stanowiły 11 proc. przejmowanych podmiotów. W strukturze branżowej transakcji fuzji i przejęć niezmiennie dominowały natomiast media, IT, telekomy. Odpowiadały za 25 proc. transakcji po stronie przejmowanych i 24 proc. — przejmujących. Istotny udział w liczbie przejmowanych spółek miały także sektory finansowy i FMCG — po 8 proc.

OKIEM EKSPERTA

W przyszłym roku będzie stabilnie

DOMINIK OLSZEWSKI, partner zarządzający z Saski Partners

Wzrost liczby fuzji i przejęć na rynku w trzecim kwartale to rezultat kumulacji. W tym roku inwestorzy i sprzedający na kilka miesięcy wstrzymali rozpoczęte procesy, nie myśleli też o nowych. Chociaż niepewności jest wciąż duża, biznes przyzwyczaił się do nowych okoliczności. Transakcje, nad którymi pracowano wcześniej, zostały odwieszone i część z nich udało się sfinalizować. Spodziewam się, że aktywność, którą obserwowaliśmy w trzecim kwartale, nie spadnie. Na przykład fundusze private equity, które planowały wyjścia na ten rok, będą się starały domknąć transakcje w czwartym kwartale. Źródłem podaży mogą być przedsiębiorstwa, które pod wpływem COVID-19 musiały dokonać przeglądu aktywów i zdecydowały się pozbyć części z nich. Firmy, które wyszły z pandemii obronną ręką, wracają do myślenia o rozwoju i szukają celów do przejęć. W przyszłym roku jednak pewnie wszystko wróci do poziomów, które obserwowaliśmy przed pandemią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane