Dodatkowe 400 mln zł na przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego

(Marek Druś)
25-10-2006, 16:52

400 mln zł zarezerwowano w przyszłorocznym budżecie w ramach rezerwy celowej na wdrożenie ustawy przywracającej Fundusz Alimentacyjny. Sejmowa komisja rodziny i praw kobiet jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała taki projekt.

400 mln zł zarezerwowano w przyszłorocznym budżecie w ramach rezerwy celowej na wdrożenie ustawy przywracającej Fundusz Alimentacyjny. Sejmowa komisja rodziny i praw kobiet jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała taki projekt.

Jak poinformowała w środę w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska, nie są to jedyne pieniądze przeznaczone na ten cel w przyszłorocznym budżecie.

Na realizację obowiązującej obecnie ustawy o zaliczce alimentacyjnej w 2007 r. przewidziano 1,4 mld zł. "Gdy w przyszłym roku wejdzie w życie ustawa przywracająca Fundusz Alimentacyjny, której projekt znajduje się w Sejmie, wówczas przestanie obowiązywać ustawa o zaliczce alimentacyjnej, a pieniądze na jej realizację przejdą na wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego" - wyjaśniła wiceminister.

Jak podkreśliła, "na ustawę o Funduszu Alimentacyjnym potrzebnych będzie dodatkowo 400 mln zł, które zaplanowano w rezerwie celowej".

Według wiceminister, z Funduszu Alimentacyjnego w przyszłym roku skorzysta 500 tys. dzieci.

Fundusz Alimentacyjny przestał istnieć 1 maja 2004 r., wraz z wejściem w życie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ustawa wprowadziła dodatek dla osób samotnie wychowujących dzieci, niższy niż świadczenia z Funduszu. Natomiast w kwietniu 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o dłużnikach alimentacyjnych; zamiast dodatku wprowadzono zaliczkę alimentacyjną dla osób, które mają zasądzone alimenty, a osoba zobowiązana do alimentacji nie płaci ich przez co najmniej 3 miesiące.

We wrześniu 2004 r. do Sejmu wpłynął obywatelski projekt przywrócenia Funduszu, pod którym podpisało się 300 tys. osób.

Ponadto komisja pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Rzecznika Praw Dziecka (RPD) na 2007 r., który zakłada, że wydatki w przyszłym roku wyniosą 4 mln 645 tys. zł, czyli 100,4 proc. budżetu tegorocznego.

Wśród przyszłorocznych wydatków przewidziano ponad 2,6 mln zł na wynagrodzenia dla pracowników biura RPD oraz 1,8 mln zł na wydatki rzeczowe, m.in. działalność informacyjno-interwencyjną, organizację spotkań i konferencji oraz zakup materiałów biurowych i usług. Na podróże służbowe krajowe przeznaczono 50 tys. zł, zaś na zagraniczne - 130 tys. zł.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dodatkowe 400 mln zł na przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego