Czytasz dzięki

Dokumenty finansowe Donalda Trumpa mogą być ujawnione, ale nie przed wyborami

opublikowano: 09-07-2020, 18:51

Amerykański Sąd Najwyższy zdecydował w czwartek, że dokumenty finansowe, w tym zeznania podatkowe Donalda Trumpa i jego firm, nie będą zawsze niejawne.

Sąd Najwyższy odrzucił w czwartek żądanie prezydenta Donalda Trumpa, aby dokumenty finansowe jego oraz jego spółek były objęte absolutnym immunitetem. Oznacza to, że może uzyskać do nich dostęp Cyrus Vance, prokurator Manhattanu, który zażądał ich od firmy księgowej obsługującej Trumpa w ramach prowadzonego dochodzenia. Dotyczy ono wypłaty pieniędzy przed wyborami w 2016 roku aktorce porno, z którą Trump miał mieć „romans”.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. REUTERS/Cathal McNaughton/File Photo/Forum

Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego sprawa wróci do sądu federalnego niższej instancji. Prezydent zapowiedział dalszą walkę. Nawet jeśli sąd niższej instancji udostępni dokumenty finansowe Trumpa prokuratorowi Vance’owi, pozostaną one tajne dopóki będzie trwało dochodzenie. 

- Dopóki ktoś nie zostanie oskarżony o przestępstwo, nikt tego nie zobaczy – skomentował Adam Lurie, były federalny prokurator z New Jersey.

Eksperci podkreślają, że nawet jeśli nowojorscy prokuratorzy dojdą do wniosku, że dokumenty finansowe Trumpa  zawierają dowody przestępstw, nie jest prawdopodobne, aby jakikolwiek materiał był gotowy do publikacji przed listopadowymi wyborami.

- Szanse na pojawienie się zarzutów przed styczniem wydają mi się niewielkie – powiedział John Moscow, były prokurator z Manhattanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane