Dom Margaret Thatcher jest dziś wart 30 mln GBP

AR, Business Insider
09-02-2016, 17:25

W dwa lata po sprzedaży domu, w którym Żelazna Dama spędziła 22 lata życia, jego wartość wzrosła niemal sześciokrotnie – informuje "Business Insider".

Ostatnim razem dom należący dawniej do Margaret Thatcher zmienił właściciela w kwietniu 2013 roku. Sprzedano go za kwotę 4,1 mln GBP. Po renowacji przeprowadzonej przez firmę Leconfield, która trwała przez ostatnie 18 miesięcy, jego rynkowa wartość wzrosła do 30 mln GBP  – czytamy na portalu.

Zobacz więcej

Margaret Thatcher Foundation [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Budynek zachował swój historyczny styl – mimo generalnego remontu wiele elementów wnętrza domu pozostało nienaruszonych. Wśród tych, które gruntownie odrestaurowano są natomiast – piwniczka na 500 butelek win, sala do ćwiczeń, domowa sala kinowa oraz taras.Nic dziwnego, że wartość nieruchomości poszybowała w górę.

Cenę winduje dodatkowo znajdująca się na fasadzie budynku tzw. „błękitna tablica” (ang. „Blue Plaque”) – taka sama jak na domach Winstona Churchilla, Karla Marxa i Jimiego Hendrixa. Tradycja przytwierdzania specjalnych tablic do budynków, w których mieszkały lub przebywały osoby ważne dla historii wielkiej Brytanii, trwa od 1866 roku.

Londyńska posiadłość Żelaznej Damy znajduje się w ekskluzywnej dzielnicy Belgravia.
Powierzchnia 6-piętrowego budynku liczy aż 7 tys. mkw. Wewnątrz znajduje się m.in. 6 sypialni, salon z oryginalnym kominkiem z epoki Ludwika XVI, jadalnia, w której bawił sam Ronald Regan oraz biblioteka. Podłoga w holu zrobiona jest z przypominającego marmur kamienia wapniowego "Hoptonwood stone" (ten sam rodzaj kamienia wykorzystano przy wykończeniu wnętrz budynku brytyjskiego parlamentu). 

To co jednak wyróżnia tę luksusową rezydencję najbardziej wśród innych znajdujących się w prestiżowych dzielnicach stolicy Wielkiej Brytanii to jej... bezpieczeństwo. Margaret Thatcher mieszkała bowiem w kuloodpornym domu. Frontowe drzwi budynku wykonane są z grubej stali, a wszystkie okna fasady – z wysokiej jakości kuloodpornego szkła, tak aby chronić mieszkańców przed bombami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Business Insider

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Dom Margaret Thatcher jest dziś wart 30 mln GBP