Czytasz dzięki

Dostępność Plus łamie bariery

opublikowano: 20-11-2019, 22:00

Inkubatory innowacji społecznych wyłowią niesztampowe pomysły i pomogą je przetestować. Spore pole do popisu mają start-upy

Wózek inwalidzki sprawnie pokonujący górski szlak czy nawigowanie osób niewidomych za pomocą smartfona to już nie tylko koncepty, ale rozwiązania, z których niepełnosprawni korzystają. Wspomniane przedsięwzięcia wpisują się w założenia programu Dostępność Plus. Na poprawę życia osobom starszym, z zaburzeniami percepcji i mobilności, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) przeznaczyło kolejne dotacje. W puli jest 20 mln zł.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki
regionalnej, uważa, że produkty i usługi wspierane z programu „Innowacje
społeczne” mają duży potencjał rynkowy.
Zobacz więcej

TO SIĘ PRZYJMIE:

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, uważa, że produkty i usługi wspierane z programu „Innowacje społeczne” mają duży potencjał rynkowy. Fot. Marek Wiśniewski

— Chcemy wspierać także mniejsze nowatorskie projekty, które ułatwią życie osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Szansą na finansowanie innowacji społecznych są fundusze unijne z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Operatorami grantów są inkubatory innowacji społecznych. O dofinansowanie mogą powalczyć m.in. firmy, organizacje pozarządowe i fundacje. Wypracują w sumie ponad 200 rozwiązań, dzięki którym życie wspomnianych osób stanie się łatwiejsze.

— Chodzi o to, aby stworzone produkty i usługi miały potencjał rynkowy. W przypadku niektórych rozwiązań, które powstały w poprzedniej edycji konkursu „Innowacje społeczne” z działania 4.1. POWER, widzimy pole do ich komercjalizacji — przyznaje Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podkreśla, że granty z tego naboru są uzupełnieniem oferty Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Znajdują się w niej m.in. szybka ścieżka i Bon na innowacje.

— Zachęcam firmy, aby korzystały z tego wachlarza możliwości — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Kryterium wyboru projektów w tym konkursie jest pomysł na innowacyjny produkt lub usługę, dzięki którym osoby o ograniczonej mobilności lub percepcji będą mogły samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym. W przygotowaniu biznesplanu pomogą operatorzy, tzw. inkubatory dostępności. Na razie są cztery: warszawska spółka DGA Wspieramy Wielkich Jutra, poznańskie Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner w Cieszynie i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) w Krakowie. Do końca roku na tej liście znajdzie się jeszcze jeden podmiot.

Usługi mentoringowe

Operatorzy będą świadczyć innowatorom usługi doradcze, w tym prawne, finansowe i mentoringowe. Wesprą twórców nowatorskich rozwiązań na każdym etapie ich pracy. Stawką w konkursie jest grant do 100 tys. zł.

— Będziemy promować te projekty i jak najwięcej o nich mówić, aby nie trafiły na półki i nie zostały zapomniane — podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej.

Pomysłodawcy nie daliby rady bez wsparcia z zewnątrz. Intonavi, krakowski start-up, nie stworzyłby nawigacji głosowej dla niewidomych, gdyby nie otrzymał dotacji z inkubatora przedsiębiorczości działającego przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej (ROPS) w Krakowie. Rozwiązanie działa tam, gdzie GPS już nie może. Pomaga osobom niepełnosprawnym przemieszczać się wewnątrz budynku. Otrzymują one informacje, w jakim miejscu się znajdują i jak powinny pokonywać dalszą trasę. Start-up chce rozwijać system, tak aby jego odbiorcy mogli samodzielnie i bezpiecznie korzystać m.in. z urzędów, szkół, dworców i lotnisk.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zakupy bez barier

Ten inkubator wsparł też projekt polegający na stworzeniu przycisku, który ma zastosowanie w sklepach wielkopowierzchniowych. Umożliwia on osobom niepełnosprawnym zgłoszenie chęci zrobienia zakupów w asyście pracownika sklepu. Autorem rozwiązania jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach. Sklepy, które wprowadzą tę innowację, otrzymają certyfikat potwierdzający, że są przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Ciekawym przedsięwzięciem jest też płaszcz przeciwdeszczowy przeznaczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zaprojektowała go Joanna Krokosz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Sporo czasu spędziła na rozmowach z osobami z niepełnosprawnością ruchową. Na co zwracały uwagę?

— Chciały, aby płaszcz był łatwy w obsłudze. Ponadto zależało im na tym, aby nie przemakały w nim plecy, a kieszenie były suche. Osoby poruszające się na wózku chciały zakładać go samodzielnie. Zaprojektowany prototyp płaszcza jest dostępny w różnych wymiarach, kolorach i formach — i gotowy do produkcji. Ma potencjał biznesowy — podkreśla Wioletta Wilimska, dyrektor ROPS w Krakowie.

Działający przy ROPS inkubator przedsiębiorczości nie tylko wspiera finansowo projekty, ale też je promuje, m.in. na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

— Chodzi o to, aby dotrzeć z nimi do przedstawicieli biznesu i zachęcić tych ostatnich do inwestowania w te produkty — podkreśla Wioletta Wilimska.

Mirosław Marek z DGA Wspieramy Wielkich Jutra przyznaje, że poprzednie edycje konkursu udowodniły, że innowacje społeczne mają spory potencjał biznesowy. Jednym z projektów, który wsparła DGA, jest elektroniczna platforma umożliwiająca kojarzenie ze sobą osób niepełnosprawnych i innych pasażerów, którzy jadą koleją w tym samym kierunku — Podróże KolejLove. To również baza wiedzy o ulgach i uprawnieniach dla wspomnianych osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane