Czytasz dzięki

Dotacja za terminową spłatę długu

opublikowano: 12-06-2019, 22:00

Preferencyjne pożyczki mają zachęcić małe firmy do inwestycji. Teraz wyłożą mniej na wkład własny

W poprzedniej unijnej siedmiolatce granty pomagały przedsiębiorcom w zakupie maszyn i urządzeń. Niestety, w tej perspektywie nie jest łatwo o tego typu wsparcie — a przecież nowy park maszynowy, technologie i produkty to ważny krok w rozwoju firm. Wprawdzie lwią część realizowanych przez nie projektów stanowią inwestycje odtworzeniowe, jednak coraz częściej rozszerzają ofertę produktową i zwiększają zdolności produkcyjne. Pomocne w prowadzeniu takich przedsięwzięć będą specjalne pożyczki oferowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, podkreśla, że program oferuje
atrakcyjne warunki udzielania wsparcia zwrotnego dla mikro- i małych firm. Aby
wziąć w nim udział, spółka nie musi być start-upem.
Zobacz więcej

CIEKAWA OPCJA:

Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, podkreśla, że program oferuje atrakcyjne warunki udzielania wsparcia zwrotnego dla mikro- i małych firm. Aby wziąć w nim udział, spółka nie musi być start-upem. Fot. Marek Wiśniewski

— Program oferuje atrakcyjne warunki udzielania wsparcia zwrotnego. Mogą się o nie ubiegać mikro- i małe firmy — nie muszą być start-upem, wystarczy, że chcą wprowadzać innowacje na poziomie przynajmniej swojego przedsiębiorstwa. Dostaną pożyczkę na zakup nowych maszyn i urządzeń, integrację nowego sprzętu z już posiadanym parkiem maszynowym i związanymz nim oprogramowaniem — mówi Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Ciągły dostęp

Budżet konkursu wynosi 28,5 mln zł. Nabór jest otwarty i będzie składał się z pięciu rund, aby przedsiębiorcy mieli stały dostęp do wsparcia. Program ruszy 18 czerwca i będzie trwał do 7 października 2021 r. Czego rządowa agencja oczekuje od aplikujących przedsiębiorców? Wystarczy, że prowadzą działalność gospodarczą w Polsce od co najmniej dwóch lat. Dużą zachętą do spłaty zadłużenia powinna być możliwość wnioskowania o częściowe jego umorzenie.

— Jeżeli przedsiębiorca odda dług w wysokości przynajmniej 90 proc. wartości pożyczki, ma szansę na uzyskanie wsparcia w postaci refinansowania wkładu własnego do 10 proc., czyli 40 tys. zł. Banki i instytucje finansowe nie oferują takiego rozwiązania — zaznacza wiceprezes PARP.

Inną zaletą programu jest możliwość karencji w spłacie kapitału do dziewięciu miesięcy. W tym czasie firma uiszcza tylko odsetki. Co ważne, przedsiębiorca powinien oddać dług w ciągu pięciu lat. Natomiast realizacja projektu objętego wsparciem nie może być dłuższa niż rok. Ubiegłoroczny pilotaż przewidywał pożyczki od 100 tys. zł do 500 tys. zł.

Zasady programu

— W tej edycji programu obniżyliśmy minimalną kwotę wsparcia do 75 tys. zł, czyli o 25 proc. Z naszych analiz wynika, że mikro- i małe przedsiębiorstwa nie zawsze stać na minimalny wkład własny, który wynosi 20 proc. kosztów kwalifikowanych projektu — zauważa Mikołaj Różycki.

Jeżeli przedsiębiorcy będą jednak zainteresowani kwotami wyższymi niż 500 tys. zł, mogą skorzystać z pożyczek oferowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Minimalny wkład własny

Ubiegłoroczny pilotaż niestety nie odbił się szerokim echem wśród mikro- i małych graczy. Przedsiębiorcy mieli problem ze spełnieniem kryteriów finansowych programu i zagwarantowaniem minimalnego wkładu własnego. Pożyczkę otrzymały tylko trzy spółki. Obniżenie minimalnej kwoty wsparcia przez PARP powinno zachęcić firmy do udziału w programie. Oprocentowanie pożyczki wynosi od 2,5 do 6 proc. i zależy od kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Eksperci wezmą pod uwagę rating z bilansu rachunku zysków i strat spółki. Ocenią też jej kondycję na podstawie dokumentów finansowych za ostatnie trzy lata. Za dobry rating — czyli AAA — firma dostanie oprocentowanie w wysokości 2,5 proc. Dodatkowo musi zapewnić zabezpieczenie. Im wiarygodniejszy wnioskodawca, tym niższe oprocentowanie.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Bonus za terminową spłatę

Małgorzata Lelińska, wicedyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan, ocenia, że te pożyczki są dobrą alternatywą dla kredytów bankowych i leasingu.

— Warunki udzielania wsparcia są bardzo atrakcyjne. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość częściowego umorzenia pożyczki,czyli uzyskania premii w postaci dotacji za zrealizowanie projektu zgodnie z planem i terminową spłatę zobowiązania — podkreśla Małgorzata Lelińska.

Przyznaje, że instrument finansuje projekty, które nie mogłyby liczyć na wsparcie z funduszy unijnych. To jej zdaniem podnosi atrakcyjność programu PARP.

— Dobrze, że rozpiętość wartości pożyczki, o jaką mogą ubiegać się przedsiębiorcy, jest spora. PARP sfinansuje zarówno mniejsze projekty warte mniej niż 100 tys. zł, jak i większe przedsięwzięcia o wartości ok. 600 tys. zł. Niestety, budżet programu jest niewielki. W pierwszej edycji konkursu, który zakończy się w październiku, wsparcie popłynie do co najmniej 12, ale nie więcej niż 80 firm. Będzie to zależało od wielkości przedsięwzięć — wyjaśnia Małgorzata Lelińska.

Z wyliczeń ekspertki wynika, że do października 2021 r. rządowa agencja obejmie wsparciem nawet 380 przedsiębiorstw — przy założeniu, że zawnioskują o minimalną wartość pożyczki. Małgorzata Lelińska ma jednak wątpliwości, czy do programu będą mogły przystąpić firmy, które rozliczają się na podstawie księgi przychodów i rozchodów i nie prowadzą pełnej księgowości. Wykluczenie ich znacznie ogranicza liczbę ewentualnych uczestników konkursu.

NA CO POŻYCZKI

  • zakup maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi
  • zakup oprogramowania, integracja z parkiem maszynowym i systemami IT działającymi już w przedsiębiorstwie

DLA KOGO

  • mikro- i mali przedsiębiorcy
  • prowadzący działalność na terytorium Polski od co najmniej dwóch lat
  • mający zatwierdzone sprawozdanie finansowe za co najmniej trzy ostatnie lata (bilans, rachunek zysków i strat) lub za dwa lata w przypadku krótszego prowadzenia firmy
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane