Drobni inwestorzy zwiększyli aktywność na GPW

opublikowano: 08-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W listopadzie klienci XTB po raz pierwszy w historii wygenerowali na GPW miesięczne obroty przekraczające pół miliarda złotych. Obroty inwestorów z ING i Aliora były najwyższe od kwietnia.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak ostatnio wzrósł udział w rynku typowo detalicznych domów maklerskich
  • czy można mówić o powrocie inwestorów indywidualnych na GPW
  • jacy inwestorzy odpowiadają za wzrost aktywności drobnych na GPW
  • jak w listopadzie zmieniła się liczba rachunków maklerskich

508 mln zł wyniosły w listopadzie 2022 r. sesyjne obroty akcjami na warszawskiej giełdzie wygenerowane przez klientów XTB. Był to pierwszy miesiąc w historii, gdy przekroczyły pół miliarda złotych. Po raz pierwszy udział w obrotach klientów XTB przekroczył też 1 proc. – dokładnie rzecz ujmując wyniósł 1,05 proc. Oznacza to, że obroty generowane przez klientów XTB wzrosły nie tylko przez sam wzrost wycen spółek, ale również ze względu na większą skłonność inwestorów do zawierania transakcji.

Taką samą tendencję widać u dwóch innych brokerów, którzy - jak XTB - specjalizującą się w obsłudze inwestorów detalicznych. To biura maklerskie ING Banku Śląskiego i Alior Banku. Obroty wygenerowane przez klientów banku z lwem wyniosły w listopadzie 1,3 mld zł. Ostatni raz nieznacznie większe były w kwietniu 2022 r. Udział ING w listopadowych obrotach wyniósł 2,7 proc. wobec 2,16 proc. miesiąc wcześniej. Natomiast lienci Aliora zawarli w listopadzie transakcje akcjami z GPW o wartości 558 mln zł. W tym przypadku lepiej było ostatnio również w kwietniu. Udział w obrotach klientów Aliora wyniósł w listopadzie 1,16 proc. wobec 0,96 proc. w październiku.

Jeszcze nie czas na szampana

Przedstawiciele głównych brokerów detalicznych twierdzą jednak, że zbyt wcześnie, aby mówić o powrocie na rynek inwestorów indywidualnych.

- Robiliśmy ostatnio analizy tego zjawiska. U nas wygląd to tak, że na rynek wracają klienci, którzy już na nim byli i zamrozili swoją aktywność w najtrudniejszym okresie. Natomiast nie zauważyliśmy większego napływu nowych klientów ani w październiku – gdy doszło do odbicia notowań na GPW - ani w listopadzie. Dynamika aktywizacji dotychczasowych klientów, którzy wycofali się z czynnego inwestowania, też nie rośnie. Według nas jest to więc chęć wykorzystania momentu, ale nie mamy przekonania, że świadczy to o zwiększaniu zainteresowania klientów detalicznych inwestowaniem na giełdzie – mówi Marcin Słomianowski, dyrektor biura maklerskiego ING Banku Śląskiego.

Pierwszy procent:
Pierwszy procent:
W listopadzie 2022 r. po raz pierwszy 1 proc. udziału w obrotach sesyjnych akcjami na GPW osiągnęło XTB, w którego zarządzie za trading odpowiada Filip Kaczmarzyk.
Tomasz Pikula

- Naszym zdaniem jest dużo za wcześnie, aby stwierdzić, że inwestorzy indywidualni wracają na GPW. W listopadzie obroty faktycznie podskoczyły. Liczba transakcji też. Ale to był jeden miesiąc, więc daleko idących wniosków bym nie wyciągał. To był dobry miesiąc na GPW, więc klienci po prostu trochę więcej handlowali. Nie wiadomo jednak jak długo się to utrzyma – wtóruje mu Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB odpowiedzialny za trading.

Dodaje, że w pierwszych dniach grudnia nie widać dalszego wzrostu aktywności inwestorów.

Rachunków przybywa wolniej

W stosunku do października wzrósł jeszcze udział w obrotach biura maklerskiego Banku Pekao. Dla PKO BP, Santander Bank Polska, mBanku i DM Banku Ochrony Środowiska listopad był miesiącem zmniejszenia udziału w obrotach. Trudno jednak szacować aktywność ich klientów indywidualnych. Łączą bowiem biznes detaliczny z instytucjonalnym.

Najnowsze dane Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) o liczbie rachunków nie wskazują na wzrost zainteresowania giełdą drobnych inwestorów. O ile bowiem we wrześniu i październiku przybywało ich najszybciej od dwóch lat (pomijając zaburzenia statystyczne związane z uzyskiwaniem członkostwa w KDPW przez XTB), o tyle listopad był wyraźnie gorszy. Zamiast kilkunastu tysięcy rachunków przybyło ich ledwie 5,1 tys. W pięciu z 13 firm inwestycyjnych prowadzących co najmniej 1 proc. ogółu rachunków zamknięcia przeważały nad otwarciami. Ogólnie jest obecnie 1,59 mln kont pozwalających na handel akcjami z GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane