DT obiecuje poprawę wyników

Marcin Gesing
24-04-2002, 00:00

Deutsche Telekom, który jeszcze niedawno ogłosił pierwszą roczną stratę od wejścia na giełdę, obiecuje poprawę. Świadczą o tym dobre wyniki za pierwszy kwartał.

Niemiecki gigant telekomunikacyjny — Deutsche Telekom — podał wstępne wyniki grupy po pierwszym kwartale tego roku. Przychody operatora były większe o 16 proc. i skoczyły do 12,9 mld EUR (46,2 mld zł). W tym roku spółka spodziewa się zysku netto rzędu 15,9-16,9 mld EUR (57,3-60,9 mld zł), co oznaczałoby olbrzymią poprawę w stosunku do 2001 r., kiedy DT zanotował 3,5 mld EUR (12,5 mld zł) straty.

Ron Sommer, prezes koncernu, zapowiada również redukcję długu spółki do 50 mld EUR (180 mld zł) do 2003 r. Właśnie koszty spłaty odsetek od zadłużenia będą mieć negatywny wpływ na całoroczne wyniki spółki.

— Będziemy sprzedawać aktywa, które nie należą do podstawowej działalności koncernu — zapowiada Ron Sommer.

Proces redukcji zadłużenia, które wzrosło po pierwszym kwartale do 67,2 mld EUR (240,6 mld zł), opóźnia się z powodu braku zgody urzędu antymonopolowego na sprzedaż telewizji kablowej, którą miał przejąć Liberty Media za 5,5 mld EUR (19,7 mld zł).

— Prowadzimy rozmowy z kilkoma oferentami na temat sprzedaży tego działu — mówi Karl-Gerhard Eick, dyrektor finansowy DT.

Analitycy sądzą, że koncern może też sprzedać 2 proc. udziałów we France Telecom.

Kolejnym sposobem na redukcję zadłużenia jest też wprowadzenie na parkiet działu telefonii komórkowej T-Mobile, które z powodu słabej koniunktury na giełdzie odłożono. Oferta mogłaby przynieść telekomowi 10 mld EUR (35,8 mld zł). T-Mobile zanotował w pierwszym kwartale 2002 roku 66-proc. wzrost sprzedaży i zysk EBITDA 1,2 mld EUR (4,3 mld zł).

— Obserwujemy rynek, a decyzję podejmiemy jeszcze w tym roku — mówi Karl-Gerhard Eick.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / DT obiecuje poprawę wyników