Dubaj znosi opłaty by przyciągnąć inwestorów

opublikowano: 07-06-2018, 09:14
aktualizacja: 07-06-2018, 09:14

Dubaj, znany emirat znad Zatoki Perskiej zamierza znieść część opłat za transakcje lotnicze i na rynku nieruchomości. Działania podjęte przez Zjednoczone Emiraty Arabskie mają na celu zwiększenie dynamiki wzrostu gospodarczego i przyciągnięcie inwestorów.

Rada Wykonawcza zatwierdziła także plany obniżenia opłat nakładanych na firmy i zamrożenia opłat za prywatne szkoły na rok.

Dubaj
Zobacz więcej

Dubaj Bloomberg

Informacja ma miejsce dzień po tym jak sąsiedni emirat Abu Dhabi ogłosił plany wydania 50 mld dirhamów (13,6 mld USD) w ciągu trzech lat, w celu stymulowania wzrostu. Abu Dhabi i Dubaj są największymi z siedmiu emiratów, które tworzą drugą pod względem wielkości arabską gospodarkę po Arabii Saudyjskiej.

Nowe środki powinny przynieść ulgę przedsiębiorstwom we wszystkich sektorach, a także przyczynić się do rozwoju kluczowego sektora transportu i logistyki – powiedział szejk Mohammed bin Rashid.

Dubaj doprowadził do tego, że kraje Zatoki Perskiej dążą do zmiany struktury swoich gospodarek, uzależnionych od ropy naftowej, przemieniając się w dominujące centrum bankowości, handlu i transportu na Bliskim Wschodzie. 

Podobnie jak w przypadku innych bogatych w ropę sąsiadów, również Dubaj musi borykać się ze skutkami gwałtownego spadku cen ropy w 2014 r., czego widocznym efektem było spowolnienie gospodarcze. 

Decyzja o uchyleniu 19 opłat nałożonych na przemysł lotniczy i zezwolenia na lądowanie samolotów ma na celu przyciągnięcie ponad 1 miliarda dirhamów w inwestycjach

Tymczasem odstąpienie od opłaty w wysokości 4 proc. za opóźnienie w rejestracji nieruchomości zmniejszy tak zwaną stawkę rynkową, opłatę nałożoną przez gminę na przedsiębiorstwa, o połowę, do 2,5 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu