Duńczycy zaczynają tęsknić za Polakami

opublikowano: 30-01-2018, 10:57
aktualizacja: 30-01-2018, 11:03

Nie tylko Brytyjczycy narzekają na nagły spadek liczby dostępnych pracowników z Europy wschodniej, m.in. z Polski. Zaczynają za nimi także tęsknić przedsiębiorcy z Danii.

Poprawa standardów życia w krajach Europy wschodniej spowodowała mniejszy napływ pracowników z tego regionu do Danii. To oznacza problemy dla miejscowych przedsiębiorców w sytuacji coraz bardziej odczuwalnego braku rąk do pracy. Helge Pedersen, główna ekonomistka banku Nordea w Danii wskazuje, że wzrost wynagrodzeń w ciągu ostatnich pięciu lat wyniósł ok. 2 proc. rocznie. Bez napływu pracowników zagranicznych mógłby sięgać aż 4,5 proc. rocznie. Tymczasem Konfederacja Duńskiego Przemysłu alarmuje, że prawie 40 proc. jej członków ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. W tym tygodniu Konfederacja Duńskich Pracodawców zaapelowała do rządu, aby rozpoczął działania mające na celu zachęcić do przyjazdu zagranicznych pracowników. Wskazała, że już co czwarta firma w branży budowlanej musi rezygnować z kontraktów, bo nie ma wystarczającej liczby ludzi. Podkreśliła, że tak naprawdę wszystkie branże duńskiego przemysłu mają problem z brakiem rąk do pracy. Karen Haekkerup  z Duńskiej Rady Rolnictwa i Żywności powiedziała, że jej członkowie skarżą się na „całkowity brak pracowników”.

Dania
fot. Bloomberg

- Jeśli pracownicy ze wschodniej Europy pojadą do domu, będziemy potrzebować kogoś, kto zajmie te miejsca pracy. Inaczej stracimy zamówienia i nie zdołamy zwiększyć eksportu – powiedziała podkreślając, że nadszedł czas, aby politycy zaczęli działać w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane