Duży spadek niemieckiego eksportu do USA i Wielkiej Brytanii

opublikowano: 18-11-2016, 14:11

Niemiecki eksport do USA i Wielkiej Brytanii mocno spadł w trzecim kwartale, donosi Reuters powołując się na dane urzędu statystycznego.

Eksport do Wielkiej Brytanii spadł w kwartale zakończonym we wrześniu o 4,7 proc. w ujęciu rocznym. Rok wcześniej rósł w tym samym kwartale o 11 proc.

Eksport do USA, które są największym partnerem handlowym Niemiec, spadł aż o 10,5 proc. w ujęciu rocznym. Po dziewięciu miesiącach roku spadał o 6,3 proc.

Niemieckie stowarzyszenie izb przemysłowych i handlowych, DIHK, prognozuje, że w całym roku eksport do USA spadnie o 7 proc. W 2015 roku rósł o 19 proc. do 114 mld EUR.

Ekonomista DIHK, Volker Treier powiedział Reutersowi, że osłabienie eksportu do USA spowodowane jest niepewnością spowodowaną przez ostrą kampanię wyborczą w USA, zakończoną 8 listopada zwycięstwem Donalda Trumpa.

- Niepewność jest bardzo duża, szczególnie po zwycięstwie Trumpa – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu