Dwaj inwestorzy powalczą o TP SA

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 24-08-1999, 00:00

Dwaj inwestorzy powalczą o TP SA

Wczoraj minął termin składania ofert przez firmy zainteresowane zakupem od 25 do 35 proc. akcji Telekomunikacji Polskiej SA. Resort skarbu przedstawi krótką listę kandydatów 3 września. Wiadomo już jednak, że oferty złożyły dwie firmy: France Telecom i amerykański SBC. Wyjaśniło się zatem, że z całą pewnością w prywatyzacji polskiego telekomu nie wezmą udziału dwie skandynawskie spółki, szwedzka Telia i duński TeleDanmark.

— Byliśmy jedną z sześciu firm które wykupiły memorandum informacyjne. Nie weźmiemy jednak udziału w prywatyzacji. Nasze inwestycje w Polsce skupimy głównie na operatorze stacjonarnym Netia — mówi Clas Hygrel, wiceprezes Telii.

Podobnie zdecydowane dementi usłyszeliśmy w TeleDanmark. Duńczycy z kolei wolą koncentrować swoje polskie inwestycje na komórkowym Polkomtelu (sieć Plus GSM).

Wśród firm, które podobno interesowały się wejściem do TP SA, wymieniano również japońskiego operatora telefonii komórkowej DoCoMo.

— Przedstawiciele tej firmy oświadczyli, że na pewno nie złożą oferty na zakup TP SA — twierdzi analityk londyńskiego banku .

Pozostawało jeszcze Deutsche Telekom.

— Wiele wskazuje na to, że Niemcy mogliby złożyć ofertę. Wprawdzie kilka miesięcy temu przedstawiciele tej firmy przyznali oficjalnie, że nie zamierzają ubiegać się o rolę inwestora strategicznego w TP SA, ale wówczas rozmawiali jeszcze o ewentualnej współpracy z Elektrimem — powiedział nam kilka dni temu analityk polskiego banku.

Zdaniem Macieja Srebro, szefa resortu łączności, wpływy z II etapu prywatyzacji TP SA wyniosą od 3 do 5 mld USD (12-20 mld zł). TS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Dwaj inwestorzy powalczą o TP SA