Dzień z EBC

Daniel Kostecki, HFT Brokers
opublikowano: 20-01-2016, 22:00

Po grudniowym zamieszaniu na rynkach tuż przed ogłoszeniem decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych i pogromu skupu aktywów, a także w jego trakcie, wracamy do przedstawienia, w którym pierwszoplanową rolę gra Mario Draghi, prezes banku.

3 grudnia 2015 r. przeszedł do historii jako dzień, w którym to inwestorzy mieli usłyszeć, że EBC nie tylko zetnie poziom stopy depozytowej, ale także rozszerzy w czasie i kwocie program skupu aktywów. Do dwóch pierwszych wydarzeń rzeczywiście doszło. Stopa depozytowa powędrowała z poziomu -0,2 do -0,3 proc., a program został wydłużony do marca 2017 r. Nie zwiększono natomiast a skupu o zakładane wtedy przez rynek 15 mld EUR, do 75 mld EUR miesięcznie.

Co wydarzyło się od tego czasu?

Euro względem dolara nie zmieniło swojej wartości i od początku grudnia oscyluje wokół poziomu 1,09. Oprocentowanie wspólnej waluty na rynku nadal spada. Miesięczny Libor dla euro spadł z -0,18 proc. (po decyzji EBC) do -0,22 proc., trzymiesięczny z -0,11 do -0,14 proc., a półroczny z -0,02 do -0,06 proc. Również rentowności niemieckich obligacji systematycznie spadają od 4 grudnia i zbliżają się do swoich historycznych minimów.

Czego można oczekiwać po najbliższej decyzji EBC?

Wydaje się, że niczego szczególnego — co najwyżej podkreślenia zagrożenia w postaci czynników zewnętrznych, które mogą utrudniać wzrost PKB oraz inflacji do celu w strefie euro. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki, HFT Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy