Dzisiejsze posiedzenie EBC będzie ważne dla kursu EUR/USD

Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets
opublikowano: 02-06-2016, 10:31

Inwestorzy na rynku walutowym, podobnie jak w przypadku każdego pierwszego piątku miesiąca, czekają na jutrzejsze dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Jednak również w dniu dzisiejszym nie zabraknie atrakcji. Dziś bowiem odbywa się posiedzenie Europejskiego Banki Centralnego.

Pomimo, że rynek nie spodziewa się jakichkolwiek modyfikacji europejskiej polityki monetarnej, emocje mogą wywołać komentarze przedstawicieli EBC. Mario Draghi może się bowiem podzielić swoimi przemyśleniami i oczekiwaniami związanymi z brytyjskim referendum dotyczącym pozostania w UE oraz jego potencjalnymi konsekwencjami dla Strefy euro. Inwestorzy oczekują również podsumowania dotychczasowych efektów prowadzonej luźnej polityki pieniężnej oraz wskazówek co do jej przyszłości.Może to wpływać na wzrost zmienność kursów walutowych, głównej pary EUR/USD. Wczoraj euro dość wyraźnie umocniło się względem dolara (+0,5%) i obecnie kwotowane jest na poziomie 1,1185, blisko psychologicznego oporu na poziomie 1,1200.  Może to właśnie bliskość tego poziomu powoduje, że wśród inwestorów na rynku Forex, przeprowadzających transakcje  poprzez platformę transakcyjną CMC Markets, zaczynają już dominować pozycje krótkie, czyli nastawione na spadek wartości euro. Ruchu spadkowego na parze EUR/USD oczekuje bowiem 53% inwestorów, a pod względem wartości ich pozycje stanowią 61% wartości wszystkich (aż 16 pkt. proc. więcej niż wczoraj). Istotniejsze jednak dla tej pary wyjadają się kwestie fundamentalne – potencjalne kontynuowanie luźnej polityki monetarnej przez EBC oraz oczekiwania co do jej zacieśniania przez amerykańską Fed, co powinno wpływać na wzrost wartości dolara.Spadek wartości dolara widoczny był wczoraj również w relacji do złotego, jednak obecnie ponad połowa (53%) klientów CMC Markets posiada na parze USD/PLN otwarte pozycje długie (na wzrost).  Para notowana jest na poziomie 3,92, a najbliższy istotny opór, w przypadku ruchu zwyżkowego, napotka na poziomie 3,95.EUR/PLN kontynuuje zapoczątkowany tydzień temu ruch spadkowy i notowany jest obecnie w okolicach poziomu 4,3850. W przypadku kontynuacji trendu poziomem, którego przebicie może sprawić trudności, będzie 4,3700. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Dzisiejsze posiedzenie EBC będzie ważne dla kursu EUR/USD