EBC: potrzebujemy restrykcyjnego poziomu stóp aby okiełznać inflację

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 10-11-2022, 16:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czołowi przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego są zgodni, że najwyższa od dziesięcioleci inflacja wymaga agresywnej polityki monetarnej, w tym restrykcyjnego poziomu stóp procentowych, informuje Bloomberg.

Europejski Bank Centralny (EBC), siedziba główna we Frankfurcie
Europejski Bank Centralny (EBC), siedziba główna we Frankfurcie
Alex Kraus/Bloomberg

Isabel Schnable, członkini Rady Prezesów EBC podkreśliła w czwartek, że neutralny poziom stóp nie wystarczy by odzyskać kontrolę nad rekordową inflacją. Agresywne nastawienie jest konieczne nawet mimo rosnącego ryzyka recesji.

Nie ma czasu na wstrzymywanie cyklu podwyżek. Stopy prawdopodobnie muszą być podwyższone do poziomu restrykcyjnego, co dawałoby szansę na powrót – w odpowiednim czasie - inflacji do naszego średnioterminowego celu – powiedziała Schnable.

Ten cel to okolice 2 proc.

W tym przekonaniu wtórowali jej Bostjan Vasle, szef Banku Słowenii oraz Peter Kazimir, stojący na czele Banku Słowacji.

Najprawdopodobniej będziemy musieli wyjść poza poziomy, które są obecnie rozumiane jako stopy neutralne – powiedział Vasle.

Z kolei Kazimir podkreślił, że minął już czas akomodacyjnej polityki pieniężnej banku centralnego.

Musimy iść dalej, w kierunku restrykcyjnych decyzji – stwierdził Kazimir.

Zakłada się, że poziom, który nie ogranicza ani nie pobudza gospodarki, wynosi około 2 proc., podczas gdy stopa depozytowa EBC wynosi obecnie 1,5 proc.

W październiku inflacja w strefie euro przyspieszyła do nowego rekordu na poziomie 10,7 proc. EBC podwyższył już swoje stopy o 200 punktów bazowych na trzech posiedzeniach, co jest najbardziej agresywnym zacieśnieniem polityki monetarnej w historii banku. Decydenci będą musieli zdecydować, czy przegłosować trzecią z rzędu podwyżkę o 75 punktów bazowych w grudniu, czy też mogą sobie pozwolić na spowolnienie tempa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane