EBOiR za koordynacją polityki fiskalnej i pieniężnej
Polityka pieniężna i fiskalna w Polsce wymagają większej koordynacji, uważa Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Według ekonomistów banku, koordynacja obu sfer wpływałaby korzystnie na stabilizację sytuacji gospodarczej oraz stymulowałaby wzrost.
- Pomimo serii redukcji podstawowych stóp procentowych sięgających łącznie 950 pkt. bazowych, realne stopy procentowe utrzymały się na wysokim poziomie i z początkiem 2002 roku wynosiły ok. 7 proc. – napisał w swoim rocznym raporcie EBOiR.
Polityka fiskalna charakteryzowała się tymczasem większą swobodą. Często hamowało to dalsze zabiegi ‘rozluźniające’ realizowanej polityki pieniężnej.
- Polityka fiskalna została poluzowana, opóźniając dalsze redukcje stóp procentowych i zwiększając ogólny deficyt wydatków rządowych do 6 proc. PKB w 2001 roku – głosi raport EBOiR.
Autorzy raportu są zaniepokojeni propozycjami niektórych polityków, które zmierzają ograniczenia niezależności NBP, a także tymi, które mogą spowodować zwiększenie długu rządowego.
Autorzy raportu EBOiR oceniają pozytywnie program gospodarczy rządu w tych jego punktach, które są nakierowane na poprawę otoczenia dla biznesu, stworzenie miejsc pracy dla kolejnych roczników wchodzących na rynek pracy i zwiększenie inwestycji w infrastrukturę.
EBOiR uznał za negatywną stronę programu możliwość uzyskania bezpośrednich pożyczek przez niektóre sektory gospodarki w bankach kontrolowanych przez Skarb Państwa.
MD, PAP
© ℗Podpis: Marek Druś