Ebury: ryzyko osłabienia złotego największe od wybuchu pandemiii

opublikowano: 25-10-2021, 17:37

Analitycy Ebury zweryfikowali prognozy dla rodzimej waluty. W negatywnym scenariuszu widzą euro po 4,7-4,8 zł.

Złoty pozostaje walutą niedowartościowaną, a polska gospodarka jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się i posiadających dobre fundamenty w gronie rynków wschodzących - podkreśla zespół analityków z firmy Ebury. Eksperci liczą na poprawę rynkowego sentymentu, która powinna sprzyjać walutom ryzykownym, takim jak złoty, podobnie jak oczekiwana przez nich dość łagodna aprecjacja pary EUR/USD.

“W ostatnim czasie zrewidowaliśmy prognozę dla tej pary w dół, kierując się w szczególności cały czas dość gołębim podejściem Europejskiego Banku Centralnego do kwestii zacieśnienia polityki pieniężnej" - napisali analitycy w raporcie z 25 października.

Ich zdaniem złoty powinien odrobić większość strat do końca 2022 r., ale nie są w tej sprawie takimi optymistami, jak jeszcze niedawno. Prognoza kurs EUR/PLN na koniec 2021 r. wzrosła do 4,5 zł, na koniec I kwartału 2022 do 4,45 zł, a na koniec 2022 r. wynosi 4,3 zł. W maju analitycy Ebury prognozowali 4,3 zł na koniec 2021 i 4,20 zł na koniec 2022 r.

“Zakładamy, że podwyżki stóp przez RPP będą kontynuowane, a decydenci (widząc niedługo inflację rzędu 6-7 proc.) zdecydują się na co najmniej dwie standardowe (o 25 pkt baz.) podwyżki do końca I kwartału 2022 r., z czego jedna może nadejść przed końcem tego roku. Jeśli tak się stanie i komunikacja NBP z rynkiem ulegnie poprawie, złoty powinien odzyskać grunt” - uważają analitycy.

Jak jednak dodają, ryzyko osłabienia złotego jest obecnie najwyższe od rozpoczęcia pandemii, ze względu na możliwe rozczarowanie rynku decyzjami NBP. Gdyby jednocześnie sytuacja zewnętrzna była niesprzyjająca, kurs EUR/PLN może przebić poziom 4,68 zł z marca 2021 i znaleźć się w przedziale 4,7-4,8 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane