ECB chce szybkiego rozwiązania problemu złych długów

opublikowano: 15-03-2018, 12:32
aktualizacja: 15-03-2018, 13:03

Europejski Bank Centralny poinformował banki, że będą musiały bardziej zdecydowanie radzić sobie ze złymi pożyczkami, ponieważ pożyczkodawcy strefy euro nadal zmagają się z tym problemem ocenianym na prawie 1 bln USD.

Po raz pierwszy organ nadzoru bankowego określił terminy szybkiego pożyczenia kapitału przez pożyczkodawców, którzy są w trudnej sytuacji. Opublikowane w czwartek wytyczne są ostatnią próbą władz, aby poradzić sobie z problemem, który w dziesięć lat po kryzysie finansowym.wciąż ogranicza zdolność banków do pożyczania i generowania zysków.

Kredytodawcy powinni w pełni pokryć niezabezpieczoną część niespłacanego kredytu w ciągu dwóch lat, z siedmioletnim limitem na zabezpieczenie kredytu - powiedział EBC. 

Wytyczne dotyczące kredytów, które staną się „złymi”po 1 kwietnia, będą stosowane w odniesieniu do banków indywidualnie dla każdego przypadku. Banki będą musiały rozliczać się z EBC z powodu opóźnień w spłacie zadłużenia od początku 2021 r.

Banki muszą zrozumieć, że jest to bardzo ważna kwestia, z którą muszą się uporać. Niezależnie więc od podanych terminów "spodziewalibyśmy się, że banki będą nadawać „zagrożonym” kredytom bardzo wysoki priorytet” – powiedziała Sharon Donnery, zastępca prezesa Centralnego Banku Irlandii i szef grupy w EBC ds. kredytów zagrożonych.

Nie powinny czekać do 2021 roku z rozwiązaniem problem długów - dodała.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / ECB chce szybkiego rozwiązania problemu złych długów