Egipt: Policja weszła do lokalu Związku Dziennikarzy i zatrzymała 2 osoby

PAP
opublikowano: 02-05-2016, 06:38

Policja wtargnęła w niedzielę wieczorem do pomieszczeń Związku Dziennikarzy w Kairze i aresztowała dwóch dziennikarzy pod zarzutem podżegania do zorganizowania manifestacji, na które nie wydało zgody MSW – poinformował prezes związku Yehya Kalache.

"To zdarzyło się po raz pierwszy od założenia Związku Dziennikarzy w 1941 r. Nigdy wcześniej nie było takiego najścia" – podkreślił.

Do pomieszczeń związku przybyło około 40 funkcjonariuszy policji. Mieli nakaz aresztowania dwóch dziennikarzy: Amro Badra oraz Mahmuda Saqqi, którzy są związani z portalem informacyjnym yanair.net.

Podczas ataku jeden z pracowników ochrony został poważnie poturbowany przez policjantów – podały władze związku. W chwili aresztowania dziennikarze trzymali transparent z napisem "dziennikarstwo to nie przestępstwo".

Wejście policji do pomieszczeń Związku Dziennikarzy należy wiązać z uniemożliwioną również w niedzielę manifestacją pierwszomajową – zaznacza agencja Reutera.

"Policja zablokowała dostęp do miejsca zbiórki ok. 650 robotnikom, powołując się na nowe prawodawstwo wprowadzone niedawno z inicjatywy prezydenta Abda el-Fataha es-Sisiego, które zabrania jakichkolwiek zgromadzeń publicznych bez zgody MSW" – pisze. Zdaniem agencji w pomieszczeniach Związku Dziennikarzy miała się odbyć konferencja prasowa w tej sprawie.

Obaj dziennikarze byli już wcześniej szykanowani. W piątek Amro Badr napisał na Facebooku, że policja dokonała rewizji w jego mieszkaniu. Zapowiedział, że w sobotę rozpocznie strajk okupacyjny w pomieszczeniach Związku Dziennikarzy na znak protestu przeciwko "arbitralnym decyzjom służby bezpieczeństwa i nadużyciom policji".

Saqqa, który uczestniczył w manifestacjach zorganizowanych 15 kwietnia w Kairze w proteście przeciwko decyzji władz o przekazaniu przez Egipt Arabii Saudyjskiej kontroli nad dwiema wyspami na Morzu Czerwonym (zatrzymano wówczas ok. 240 osób), zadeklarował chęć przyłączenia się do strajku okupacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane