Ekonomiści: bank centralny Szwajcarii utrzyma stopy do 2021 r.

opublikowano: 11-06-2019, 14:04

Ekonomiści prognozują, że Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) nie zmieni swojej ultraluźnej polityki monetarnej w czwartek i prawdopodobnie co najmniej do 2021 roku, informuje Reuters powołując się na wynik przeprowadzonego sondażu.

Stopa docelowa SNB trzymiesięcznego LOBOR pozostanie w zakresie od minus 1,25 do minus 0,25 proc., wynika z odpowiedzi ekonomistów zebranych przez agencję w dniach 6-10 czerwca. Oczekują także, że na czwartkowym posiedzeniu utrzymana będzie stopa depozytowa, wynosząca minus 0,75 proc.

SNB sygnalizował gotowość do dalszego cięcia stóp. Część ekonomistów uważa jednak, że kolejną decyzją banku będzie podwyższanie stóp. 

- Nie spodziewam się zmiany stóp przez pewien czas, aż około 2023 roku rozpocznie się następny cykl ekonomiczny. Niemniej wierzymy, że EBC może obniżyć swoją stopę depozytową do końca roku – powiedziała  Charlotte de Montpellier, ekonomistka ING. – Nie uważam jednak, że zmusi to SNB do reakcji i obniżki jego stopy – dodała.

Nie wyklucza jednak tego gdyby doszło do mocnej aprecjacji franka szwajcarskiego.

- To nie jest mój główny scenariusz, ale takie ryzyko istnieje – powiedziała.

Reuters przypomina, że stopy bazowe SNB nie zmieniły się od 4,5 lat. Większość ekonomistów prognozuje, że nie dojdzie do zmiany przynajmniej do 2021 roku. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu