Ekonomiści oczekują sięgającej nawet 50 pb obniżki stóp w USA

opublikowano: 22-06-2019, 14:01

Ekonomiści Citi sądzą, że Rezerwa Federalna podczas lipcowego posiedzenia może zdecydować się obniżyć stopy procentowe w USA. Cięcie mogłoby sięgnąć nawet 50 punktów bazowych (pb) wraz z wcześniejszym zakończeniem redukcji bilansu, donosi Reuters.

Podtrzymują jednak scenariusz bazowy, w którym amerykański bank centralny w ogóle nie obniży kosztów pożyczek w 2019 r. Aby do tego doszło, dane gospodarcze muszą pozostać „wystarczająco silne” a „niekorzystny wynik” w handlu między Chinami a Stanami Zjednoczonymi musi zostać rozwiązany podczas przyszłotygodniowego szczyt G20 w Japonii.

Jerome Powell, szef Fed
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed fot. Bloomberg

Kilku innych głównych dealerów i  najlepszych firm z Wall Street, które prowadzą interesy bezpośrednio z Rezerwą Federalną, twierdzą,  że mają silne przekonanie o spadku stopy o 50 punktów bazowych podczas następnego spotkania Komitetu Otwartego Runku (FOMC), organu Fed odpowiedzialnego za politykę stóp..

Również ekonomiści UBS zmienili swój scenariusz bazowy na obniżkę stóp o pół punktu w przyszłym miesiącu.

Także ekonomiści Barclays przewidują obniżkę o 50 punktów bazowych w lipcu, po danych z tego miesiąca, które pokazały słabszy niż oczekiwano wzrost zatrudnienia w sektorze usług w maju.

W minioną środę amerykański bank centralny stwierdził, że jest gotów obniżyć koszty pożyczkowe już w lipcu na skutek złagodzenia aktywności gospodarczej z powodu napięć handlowych i utrzymującej się niskiej inflacji

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu