Ekonomiści oczekują spadku aktywności chińskich fabryk w styczniu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-01-2022, 10:39

Najnowsze sondaże wskazują, że w styczniu mogło dojść do wyhamowania aktywności chińskich fabryk. Wiązane jest to m.in. z lokalnymi przypadkami Covid-19 i koniecznością wprowadzenia restrykcji i ograniczeń, informuje Reuters.

fot. Paul Yeung/Bloomberg

Ankietowani przez agencje ekonomiści zakładają (mediana), że indeks PMI dla chińskiego przemysłu spadnie w oszacowaniu na styczeń 2022 r. do 50 pkt z 50,3 pkt miesiąc wcześniej. Próg 50 pkt oddziela rozwój danego segmentu gospodarki od jego kurczenia się. Oczekuje się również spadku wskaźnika dla sektora usług.

Zdaniem specjalistów, Pekin musi ostro reagować na nowe lokalne infekcje koronawirusem, prowadząc strategię „zero Covid” szczególnie, że niedługo ruszają zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Wzrost liczby przypadków Covid-19 od końca grudnia w centrum produkcyjnym Xian zmusił wielu producentów samochodów i chipów do zamknięcia lub ograniczenia działalności.

W minioną środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego Chin w 2022 r. z 5,6 do 4,8 proc. co odzwierciedlać ma negatywny wpływ odzwierciedlając wpływ gigantycznych problemów sektora nieruchomości i uderzenia w konsumpcję przez ścisłe ograniczenia związane z Covid-19.

Oficjalne dane o wartościach wskaźników PMI dla przemysłu i usług, który w dużej mierze koncentrują się na dużych i państwowych firmach, opublikowane zostaną w najbliższą niedzielę (30 stycznia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane