Ekonomiści: SNB nie obniży stóp w czwartek

opublikowano: 17-09-2019, 09:59

Ekonomiści oczekują, że bank centralny Szwajcarii nie zmieni wysokości stopy procentowej w czwartek, aby zachować sobie możliwość manewru w przyszłości.

Presja na SNB powodowana przez umocnienie franka szwajcarskiego osłabła ostatnio. Tymczasem rząd Szwajcarii zasygnalizował we wtorek obawy związane z możliwością tzw. twardego brexitu na koniec października, który może wywołać powrót presji na umocnienie franka, co byłoby szkodliwe dla szwajcarskiego eksportu.

Zgodnie z dotychczasowymi deklaracjami SNB o potrzebie utrzymania różnicy stóp z eurolandem, bank centralny Szwajcarii powinien postąpić jak bank centralny Danii i obniżyć główną stopę o 10 pkt. bazowych. Ekonomiści uważają jednak, że to byłoby ryzykowne w związku z rekordowo niskim poziomem stopy, wynoszącym minus 0,75 proc., a także możliwością przerzucania jej przez banki na klientów detalicznych, co mogłoby skutkować przenoszeniem pieniędzy „pod materac”. Poza tym banki już skarżą się na negatywny wpływ ujemnej stopy na ich wyniki, a ekonomiści coraz częściej kwestionują jej skuteczność.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy