Ekonomiści tną prognozy wzrostu brazylijskiej gospodarki

opublikowano: 18-03-2019, 17:41

Zdaniem brazylijskich ekonomistów, tamtejszy bank centralny będzie wolniej podnosić stopy procentowe w przyszłym roku, ponieważ największa gospodarka Ameryki Łacińskiej traci impet i bardzo źle zaczęła bieżący rok.

Ekonomiści po raz trzeci obniżyli prognozy wzrostu Brazylii na 2019 r. redukując dynamikę wzrostu PKB do 2,01 proc., przy jednoczesnym obniżeniu prognozy dla referencyjnej stopy Selic do 7,75 proc. na koniec 2020 r. z 8 proc. oczekiwanych poprzednio. 

Obecnie stopa ta jest najniższa w historii i kształtuje się na poziomie 6,5 proc. Według najnowszego raportu, ekonomiści twierdzą, że do rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej dojdzie raczej w marcu przyszłego roku niż w styczniu jak prognozowano poprzednio.

W oddzielnym raporcie bank centralny stwierdził, że aktywność gospodarcza zmniejszyła się w styczniu o 0,41 proc., co jest gorszym wynikiem niż mediana oczekiwań analityków, kształtująca się na poziomie -0,2 proc. 

Indeks działalności gospodarczej banku centralnego jest uważany za wskaźnik zastępczy dla produktu krajowego brutto.

Szereg rozczarowujących danych makroekonomicznych wzbudził obawy o ożywienie gospodarcze w Brazylii po dwóch latach słabego wzrostu. Niektórzy inwestorzy nawet spekulują, że bank centralny może zasygnalizować potrzebę dodatkowego złagodzenia polityki pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu