Ekspansja polskich firm za granicą

KOMENTARZ PRAWNIKA: JAKUB ZIÓŁEK, radca prawny, partner w Crido Legal
opublikowano: 03-11-2016, 22:00

Powstałe w latach 90. oraz później polskie firmy często wyczerpały już swoje możliwości rozwoju na lokalnym rynku. Aby uniknąć stagnacji, polscy przedsiębiorcy coraz częściej upatrują szans rozwoju w ekspansji zagranicznej. Niektórzy, bazując na swoim know-how zdobytym w Polsce, rozwijają się organicznie, zakładają spółki w innych państwach, zatrudniają pracowników itd.

Pojawił się jednak nowy trend — rodzime firmy coraz częściej przejmują przedsiębiorstwa ze swojej branży obecne za granicą, zarówno w Europie Środkowej, jak również w krajach tzw. starej Unii. Polscy przedsiębiorcy są przekonani, że przejęcia zagranicznych firm spowodują, że ich wejście na nowe rynki będzie bardziej dynamiczne. Przejmując istniejący biznes i klientów oraz uzupełniając go o swój know-how i kapitał zdobyty w Polsce są w stanie stworzyć nową jakość i zamienić lokalną działalność w biznes o charakterze globalnym.

Warto podkreślić, że za obecnym trendem podążają polskie firmy doradcze, w tym prawnicze i podatkowe. Polscy prawnicy — dzięki kancelariom ze swojej zagranicznej sieci lub kontaktom na świecie — są w stanie koordynować projekty o charakterze transgranicznym i skutecznie poprowadzić transakcje fuzji i przejęć dotyczące kilku jurysdykcji jednocześnie. Polski przedsiębiorca nie musi zatrudniać kilku lub nawet kilkunastu doradców z różnych krajów, aby dokonać transgranicznego przejęcia. Wystarczy, że dokona trafnego wyboru w Polsce, a cała transakcja może sprawnie przebiegać „pod jednym dachem” i być koordynowana przez jednego, zaufanego partnera władającego językiem Słowackiego i Mickiewicza.

Jest to również ciekawe wyzwanie dla polskich prawników, którzy z roli podwykonawców kancelarii zagranicznych reprezentujących inwestorów wchodzących na polski rynek stają się często „rozdającymi karty” w ciekawych międzynarodowych transakcjach sterowanych z Polski. Dodać tylko można, że opisywany trend wpisuje się w strategię obecnego rządu, który ustami wicepremiera Morawieckiego deklaruje wsparcie dla ekspansji zagranicznej polskiego biznesu i zamierza w tym celu powołać specjalne instytucje, w tym Polską Agencję Handlu i Inwestycji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ PRAWNIKA: JAKUB ZIÓŁEK, radca prawny, partner w Crido Legal

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu