Eksport Niemiec spadł najmocniej od 2012 r.

opublikowano: 24-05-2018, 08:45
aktualizacja: 24-05-2018, 08:46

Niemiecki eksport spadł gwałtownie na początku roku, hamując wzrost w największej gospodarce w Europie.

Dane o PKB za pierwszy kwartał pokazały, że sprzedaż zagraniczna spadła o 1 proc., najmocniej od 2012 r. Notując spadek handel netto obniżył PKB o 0,1 punktu procentowego. W pierwszych trzech miesiącach br. zmniejszył się również import, spadając o 1,1 proc. Zmniejszeniu uległy również wydatki rządowe. Ogólny wzrost gospodarczy - na poziomie 0,3 proc.- był wspierany przez wydatki konsumpcyjne i inwestycje kapitałowe.

Po pierwszym kwartale spowolnienia - częściowo spowodowanego niekorzystnymi warunkami pogodowymi  - badania z tego miesiąca sugerują, że natychmiastowe odbicie nie jest jeszcze zagwarantowane. W maju Indeks PMI aktywności sektora prywatnego obniżył się do najniższego poziomu od 20 miesięcy. Pomimo gwałtownego spadku kilku ważnych wskaźników Bundesbank podtrzymał opinię, że wzrost ponownie przyspieszy w drugim kwartale, co zapewni kontynuację boomu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu