Eksport szwajcarskich zegarków spadł najmocniej od 2009 r.

Eksport szwajcarskich zegarków odnotował największy kwartalny spadek od 2009 r., do czego przyczynił się mocny frank i załamanie popytu w Chinach i Hongkongu, informuje Bloomberg.

Wartość dostaw spadła o 7,2 proc. w trzecim kwartale, poinformował krajowy  urząd celny. Według Federacji Szwajcarskiej Przemysłu Zegarmistrzowskiego, w pierwszych dziewięciu miesiącach roku eksport spadł o 2 proc. do 15,8 mld franków.

Słabnący popyt w Hongkongu i Chinach rozprzestrzenia się na inne kraje azjatyckie takie jak Singapur, Korea Południowa i Tajwan, co odbija się na branży stanowiącej jedną dziesiątą eksportu Szwajcarii. W ubiegłym roku w analogicznym okresie do Chin i Hongkongu trafiła aż jedna czwarta eksportowanych zegarków. Eksport do Stanów Zjednoczonych, które są drugim największym rynkiem zagranicznym dla branży, spadł we wrześniu aż o 18 proc.

Zobacz więcej

Reuters/Forum

Przedstawiciele branży widzą również wzrost zagrożenia ze strony smartwatchów.

Notowania Swatch Group, producent marek Omega i Tissot, spadają we wtorek rano na giełdzie z Zurichu o 1,8 proc., Compagnie Financiere Richemont, właściciel marki Cartier, spada natomiast o 1,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Eksport szwajcarskich zegarków spadł najmocniej od 2009 r.