Elemental Holding wydał w USA 100 mln USD

opublikowano: 17-09-2021, 13:19

Polska grupa dokonała trzeciego i największego przejęcia w Stanach Zjednoczonych. Do jej portfela wchodzi Legend Smelting and Recycling.

Elemental Holding, który specjalizuje się w recyklingu metali rzadkich, właśnie zakończył trzecie, największe przejęcie w USA. Firma kupiła 100 proc. udziałów Legend Smelting and Recykling, działającej od 40 lat firmy zajmującej się pozyskiwaniem i zieloną produkcją metali strategicznych z zakładami w Ohio, Kalifornii, Illinois, Indianie i Teksasie. W 2020 r. przedsiębiorstwo miało 250 mln USD przychodów. Polska grupa nie podaje wartości transakcji, ale informuje, że dotychczas zainwestowała na amerykańskim rynku 100 mln USD. Weszła na niego w grudniu 2019 r., gdy kupiła pakiet kontrolny PGM of Texas, firmy z rozbudowaną siecią zakupową w 12 lokalizacjach w USA, nowoczesnym zakładem i laboratorium chemicznym. W maju tego roku przejęła Maryland Core działającą w sektorze recyklingu metali na wschodnim wybrzeżu USA.

– To istotny krok w realizacji strategii zakładającej stworzenie lidera na globalnym rynku urban mining w segmentach strategicznych „green metals” i recyclingu PGMs (platynowce), elektroniki (złoto, srebro, miedź, aluminium) oraz w bardzo rozwojowym obszarze e-mobility (nikiel, kobalt i lit) – mówi Krzysztof Spyra, członek zarządu Elemental Holding.

Inwestują, bo trzeba:
Inwestują, bo trzeba:
Postępująca świadomość globalnego przemysłu w zakresie ESG, informatyzacja, elektryfikacja motoryzacji, technologia wodorowa oraz zwrot ku odnawialnym źródłom energii wiążą się z ogromnym zapotrzebowaniem na metale szlachetne, w tym platynowce (platyna, pallad, rod) i miedziowce (srebro, złoto). Radykalne zwiększenie poziomu recyklingu tych metali jest kluczowe – mówi Krzysztof Spyra, członek zarządu Elemental Holding
materiały prasowe

Grupa kolejny raz skorzystała z pomocy Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR TFI.

– Zrealizowaliśmy już pięć wspólnych projektów na dwóch kontynentach – mówi Piotr Kuba, członek zarządu PFR TFI odpowiedzialny za inwestycje.

Finansowanie najnowszej transakcji zapewniło konsorcjum banków, którego członkami są: mBank (lider), Santander Bank Polska, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Bank Ochrony Środowiska.

Grupa Elemental Holding jest producentem strategicznych surowców pozyskiwanych m.in. z przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, katalizatorów, obwodów drukowanych i metali nieżelaznych. Działa w 15 krajach. Jest jednym z 15 europejskich podmiotów obok gigantów: BASF, Solvay, Umicore, BMW, Saft i Varta, notyfikowanych przez Komisję Europejską w ramach europejskiej polityki przemysłowej, mającej stworzyć łańcuch wartości zrównoważonej mobilności. W Polsce firma buduje pierwszą linię do recyklingu baterii litowo-jonowych na skalę przemysłową. Wyda 100 mln EUR, a na projekt dostała 73 mln EUR dotacji w unijnym konkursie IPCEI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane