Elon Musk kontroluje ponad 25 proc. aktywnych satelitów na orbicie Ziemi

opublikowano: 01-02-2021, 19:04

W tym tygodniu rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę kolejnych 60 satelitów systemu Starlink, zwiększając ich łączną liczbę do ponad 1 tys., informuje The Independent.

Starlink to system satelitów udostępniających szybki Internet w miejscach na Ziemi, gdzie jest problem z podłączeniem w inny sposób. Od dwóch lat buduje go spółka SpaceX, należąca do Elona Muska. Docelowo system ma posiadać nawet 40 tys. satelitów. Dane firmy Celestrak pokazują, że obecnie jest ich 946. Stanowią obecnie 27,4 proc. wszystkich aktywnych satelitów na orbicie.

Elon Musk, fot. Bloomberg
Elon Musk, fot. Bloomberg

The Independent przypomina, że Starlink jest tylko jednym z realizowanych projektów budowy sieci satelitów udostępniających szybki Internet. Najbliższym konkurentem jest finansowany przez SoftBank system OneWeb. Stawia sobie za cel umieszczenie na orbicie 648 satelitów do końca 2022 roku. Docelowo ma ich mieć 7 tys.

Starlink świadczy już usługi w wersji beta klientom w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii. Za dostęp do Internetu o prędkości do 150 Mbps trzeba zapłacić jednorazowo 499 USD za urządzenia oraz 99 USD miesięcznego abonamentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Independent

Polecane